14.5 C
Tirana

CATEGORY

HISTORI

SERREQI NJI LAGJE E SHKODRES ME TRADITA

Nga Luke Luka Lagja Serreq (0se Sarreq), asht nji nder lagjet e vjetra, me tradita te hershme e te reja te qytetit tone. Ishte e perbame...

HISTORIA TRAGJIKE E MJEKUT TË NJOHUR SHKODRAN, I DIPLOMUAR NË PARIS TË CILIT I …

Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes shkodrane Prelaj, me origjinë të hershme nga fshati i Malësisë së Madhe, prej nga kanë trashëguar mbiemrin, ku...

Historia e një fotografie të vitit 1938, takimi në Shkodër i penave të vetëtimshme të shqipes

Nga Frank Shkreli Ishte viti 1938. Ky vit shënonte 30-vjetorin e veprimtarisë si Ordinar Universiteti të Profesor Ernest Koliqit. Me këtë rast u botua edhe...

Ulqin e Shkodër vëlla e motër/ Deti, detarët shpërngulja e ulqinakëve me barkat e veta

Kongresi i Berlinit (l878-80), padrejtësisht e shkëputi Ulqinin me rrethinë nga trualli shqiptar, duke ia aneksuar Malit të Zi. Me humbjen e Ulqinit, tregtia e...

Gegë Marubi, i mbrami i dinastisë shkodrane të fotografisë

Lidhja e Gegës me fotografinë është e hershme, ajo filloi kur Rok Kodheli, i zbritur nga fshati Kodhel dhe, i vendosur në Shkodër, aty...

Shkodranet në Broduejin e parë shqiptar. Shkëlqimi i një qyteti dhe qytetërimi sfidash emancipuese

Kemi folur shpesh për civilizimin e femrës shqiptare. E nëpërkëmbur ndër shekuj, femra shqiptare ka vuajtur shtypjen e saj si nga pushtuesit, kanunet, qeveritë...

Nuh Sahatçia, shkodrani që i ktheu orën kapitenit gjerman pas 30 vitesh, e vërteta e një krenarie

… Pastaj njeriu që rrëfen ndalon paksa, si për të mbledhur fillin e kujtimeve. E kemi zënë disi në befasi e me sa duket...

Piaca e Shkodrës e viteve 1991- 1992 në kujtimet e Lukë Luka…

Me ardhjen e demokracisë, mbasi dola në pensionin e mësuesisë, si shumë të tjerë, vendosa të merrem me tregti. Punoj shitës elektroshtëpiakesh (kryesisht frigoriferë,...

19 Qershor 1879, lindi në Shkodër Luigj Gurakuqi

Luigj Gurakuqi ka qenë njëri ndër personalitetet kryesore të Lëvizjes sonë atdhetare dhe demokratike. I përkushtuar tërësisht ndaj çështjes së Atdheut, veprimtaria e tij...

Historia dhe fizionomia e një qyteti mesjetar shqiptar. DRISHTI

Dikur, Drishti një qytet i lulëzuar, një ipeshkvi që njihej që në shek.IX, me katedrale, shkolla dhe me një jetë dhe kulturë urbane mjaft...

TE FUNDIT

- PUBLICITET -