20.5 C
Tirana

CATEGORY

HISTORI

Bashkim Alibali, dashnori i këngës dhe i skenës

Nga Ramazan Çeka Bashkim Alibali është një këngëtar shumë i njohur në Shqipëri. Lindur në Tiranë dhe rritur në Shkodër. Ishte mjaft i vogël kur...

Ylli mbi yjet që la gjurmë në qiellin shqiptar

Luk Kaçaj u lind më 19 korrik të vitit 1926, në Bajzë të Malësisë së Madhe dhe vdiq më 7 shtator 2001, në Laç....

Abc/Story: Historia e bordellove që Ahmet Zogu hapi në vitin 1922

Në fillimshekullin e XX, të gjithë të huajt që hynin në Tiranë, priteshin në mënyrë ceremoniale nga një grup çingiesh. Të shfaqura si një...

Enver Hoxha pëlqen burrat dhe ”flinte” me ta? Ja çfarë ka zbuluar gazetari shqiptar në Amerikë

Gazetari Flamur Vezaj, që prej disa vitesh jeton dhe punon në SHBA, ka gjetur një mënyrë shumë origjinale për t’i kthyer përgjigje pretendimeve më...

Gruaja e verbër çdo mëngjes shkonte në punë me autobus: As që dyshonte se ç’po i bën burri pas shpinës!

Tregim prekës. Ndonjëherë dashuria që na japin të afërmit tanë është shumë më e fortë se errësira që na rrethon…   Susan është 34 vjeç dhe...

Historia prekëse/ Nusja – vjehrrës: Dua të jetoj me ty

Të ftuar në rubrikën “Ka një mesazh për ty” ishin Arbeni dhe Ergina, një çift shumë i dashurur, por që i mungon prezenca e...

Histori të pathëna, si Fatos Nano injoronte haptazi Nexhmije Hoxhën dhe e quante b…

Fatos Nano ishte prodhim i “shkollës” së drejtuar nga Nexhmije Hoxha, por pas demokracisë kjo nuk e pengoi atë që të refuzonte të takohej...

HISTORI SHQIPTARE – Prifti që i binte kambanës gjatë luftës, për t’ua kujtuar myslimanëve kohën e iftarit…

Çfarë është kjo këmbanë në ketë interval kohorë të pazakontë, kishte pyetur Priftin një përfaqësues ndërkombëtar? Po bie në shenjë respekti që tregohet ndaj vëllezërve...

Para portretit të kësaj gruaje shqiptare përulet e gjithë bota

Pak e njohur nga shqiptarët, por shumë e njohur kudo në botë, sidomos në Akademitë e mëdha, është dhe Elena Lucrezia Peshkopia. Elena ishte me...

Ishte koha e tollonave dhe bukës me racion, foto të ralla.

Ishte koha e tollonave dhe bukës me racione. Ja mjerimi i shqiptarëve. Fotot e rralla. Këto foto janë realizuar në vitin 1990 në Shqipëri nga...

Latest news

- Advertisement -