24.5 C
Tirana

CATEGORY

SHENDETI

Disa mënyra popullore, si mund të biem në peshë pa probleme

Ditën e sotme në rubrikën “Mjekësia Alternative” në “ABC e Mëngjesit” është folur për rënien në peshë.   Profesori dhe doktori i shkencave bujqësore, Zef Gjeta...

Kjo është dieta ideale për personat që vuajnë nga veshkat

Kjo është dieta ideale për personat që vuajnë nga veshkatSëmundja kronike e veshkave (SKK) prek më shumë se 10% të popullsisë së rritur.   Çdo vit,...

Si të hani shëndetshëm gjatë Ramazanit

Gjatë Ramazanit, përveç adhurimit dhe synimit për t’u përmirësuar shpirtërisht, shumë njerëz shqetësohen përsa I përket gatimit për iftar dhe syfyr për tridhjetë ditë...

Avokadot jeshile apo të zeza, cilat janë më të mira për shëndetin?

Një ushqim i shijshëm dhe shumë i ushqyeshëm, që shpesh ngatërrohet me perimet, por që është në fakt është një frut i pasur me...

Njihuni me 8 efektet anësore të antibiotikëve! Ja si e dèmtojnë organizmin dhe cilat janë zgjidhjet natyrale

8 Efektet Anësore Të Antibiotikëve Shumë njerëz në botë po vde sin çdo vit si pasojë e baktereve që janë rezistentë ndaj antibiotikëve. Kjo rezistencë...

Kafe pa ngrënë? Gabimi më i madh që bëjnë shqiptarët

Shqiptarët janë konsumatorë tepër të mëdhenj të kafesë. Një fakt të tillë e konfirmojnë më së miri edhe të dhënat e importit të këtij...

Mos i neglizhoni! Këto janë simptomat e heshtura të diabetit – Si t’i dalloni dhe disa këshilla parandaluese

Studimet e reja kanë treguar se 25% e njerëzve të prekur nga diabeti i tipit 2 nuk janë në dijeni se vuajnë nga kjo...

Një bimë e cila gjendet në oborrin e gjithesecilit nga ne : Nuk e paskemi ditur që përdoret për shërimin e këtyre 3 problemeve...

Pa kurrfarë të drejte është harruar kjo bimë, sepse konsiderohet si rrënjë, ndërsa që ka veti të shumta shëruese, e krejt çfarë duhet të...

Sytë e tu mund të tregojnë se ju vuani nga diabeti, ja si ta kuptoni…

Një studim i fundit për diabetin, ka treguar lidhjen e kësaj s ë mundje me sytë. Studimi ka dalë në përfundim se një problem...

Për personat që vuajnë nga Tiroidja ky lëng është ideal : Ben rregullimin dhe balancimin e të gjithë procesit të

Hipotiroidizmi është një gjendje në të cilën gjendra tiroide nuk prodhon mjaftueshëm hormone.   Hormonet e tiroides janë përgjegjëse për metabolizmin, djegien e yndyrës dhe karbohidrateve....

Latest news

- Advertisement -