9.5 C
Tirana

CATEGORY

KULTURE

Panairi Ndërkombëtar i Turizmit në Expo City: Njihuni me Destinacionet e Bashkisë Shkodër

Panairi Ndërkombëtar i Turizmit në Expo City Tirane është një event i rendesishem për industrinë e turizmit në Shqipëri. Në këtë panair, mes 100 ekspozuesve...

Nikos Vertis për herë të parë në Shqipëri, ylli i hiteve greke “zbarkon” në Tiranë!

Korrikun e vitit të kaluar ndezi ishullin e VIP-ave, Mykonos të Greqisë, e tani Nikos Vertis premton të bëjë të njëjtën gjë në Tiranë....

Terenc Pepa, fotografi që fokuson shpirtje dhe hire të bukurisë shqiptare

Nga Albert Vataj Ndoshta i kapluem prej shpërgenjve t’mallit për Shkodrën, i mbetun gjithnjë fëmij n’tamëlcimin e këtij dashtunimi, pohoj se fotografia e Terenc Pepës...

Sopranoja Inva Mula koncert në Shkodër me Genc Tukiçin.”Kemi ardhur për të …”

Sopranoja e mirënjohur, jo vetëm në vendin tonë,por dhe në të gjithë botën muzikore të zhanrit të saj, Inva Mula,ka dhënë koncert në teatrin...

Shkodër, je ba kaq e bukur e unë jam tu vujt se nuk kam ma shumë dashuni me t’falë

Nga Albert Vataj Me kamt e laguna në Kir, sytë e lamun në Bunë, e kundrimin e njomun në Liqen, çapit në të sotmën tande...

“Shkodra dashnorja e qiellit të kaltër… e liqenit ëndërrtar ku mëngjeseve t’kullueta lan hijen e vet”

E deshti dhe s’drashtu tue i dhan njaq dashni e adhurim, njaq amëlci e idhnim, njaq andrra dhe gazmim anipse t’vdirun prej lëngimit qi...

Unis për në Francë në vitet 90 me para borxh/ Ja si duket sot aktorja e njohur shqiptare që e duan të gjithë

Sesilia Plasari la gjurmë kinematografinë shqiptare para viteve ‘90, si një ndër aktoret me të talentuara dhe të bukura të kohës por më pas, gjatë...

Shkodra, ky ngulm i prusht dashtunie, kjo k’and e pashoqe përmallimi

Nga Albert Vataj Nëpër mundësitë të mvetësuara si gjendje e ngarkuar emocionale, pareshtur kërkojmë të vizatojmë përfytyrime dhe andje, të cilat duke shëtit’ nëpër kujtime...

Shkodrania fiton mes 3000 konkurrentëve nga 78 vende, 16 vjeçarja luan në Filarmoninë e Vjenës

Ka nisur të luajë piano që kur ka qenë 6 vjeç dhe sot, në moshën 15 vjeçare është përzgjedhur në pesë më të mirët në...

TRADITA ZADRIMORE, ETNOSI MAHNITES I NGJYRAVE, BUKURISE DHE SHARMIT

Nga Albert Vataj Etnosi ynë është sa i larmishëm aq dhe i pasur. Veshjet tradicionale jo vetëm shprehin përcaktimin krahinor, por edhe shpirtin. Në to...

TE FUNDIT

- PUBLICITET -