15 C
Tirana

CATEGORY

KULTURE

Bashkim Alibali, dashnori i këngës dhe i skenës

Nga Ramazan Çeka Bashkim Alibali është një këngëtar shumë i njohur në Shqipëri. Lindur në Tiranë dhe rritur në Shkodër. Ishte mjaft i vogël kur...

FRYMËZIM – Bajrami festë për myslimanët por edhe gëzim për Kolët, Zefët, Prelët e Gjovalinët katolikë…

Për të mos u humbur nga Klodi Smajlaj ❤❤❤ Në shtëpinë tonë, dita e parë e Bajramit njihej përherë si 'dita e Kolës'. Kola ishte miku...

Çfarë duhet të bëni një natë para Fiter Bajramit, përgatitjet për festën

Vetëm një natë para festës së madhe, në fund të muajit të Ramazanit, një nga muajt më të dashur të besimtarëve myslimanë, të gjithë...

Të krishterë dhe myslimanë rindërtojnë kishën 200-vjeçare në këtë qytet në veri

Kisha e Shëlbuemit në Selitë të Mirditës që është ndërtuar rreth viteve 1830 është rikthyer në identitet dhe pritet të hapë dyert për besimtarët...

Guljelm Radoja mbylli sytë përgjithmonë, kush ishte “shkodrani që i bani të tana” në kinematografinë shqiptare

Nga Liarda Kondakçiu Ditën e sotme ndërroi jetë nga Covid-19 aktori i mirënjohur i skenës shqiptare, Guljelm Radoja. Ai ndodhej i shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”...

Tek “Mrizi i Zanave” e pranojne me ne fund se ata “kopjojne”

Prej me shume se 10 vitesh ne Fishte te Lezhes, "Mrizi i Zanave" eshte kthyer ne nje destinacion qe duhet me patjeter vizituar sa...

E DINI KU NDODHET KJO KALA?

"Kalaja e Vigut (Kastrit)",Monument Kulture Duke u bazuar tek teknika e ndertimit,fragmentet e qeramikes dhe sidomos fale zbulimit te nje monedhe te Perandorit Ilir,Kostandini i...

Biçikleta, dashuria që nuk shteron për shkodranët

Ka që prej vitit 1907 kur konsulli i nderit të Suedisë solli biçikletën e parë në Shkodër që qyteti ynë më i madh verior...

Dom Gjergj Meta: Nuk nderohet Zoja e Bekume, kur nuk nderohen zojat e shpisë!

Ipeshkvi i Mirditës Dom Gjergj Meta ka përcjellë një mesazh për besimtarët katolikë dhe shqiptarët në përgjithësi me rastin e Pashkëve. Teksa kujtoi se një...

PRESIDENTJA E KOSOVËS,VJOSA OSMANI FUNDJAVË NË SHQIPËRI, VIZITON “MRIZIN E ZANAVE”

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka zgjedhur që këtë fundjavë ta kalojë në Shqipëri.Zonja Osmani është ndalur në një restorant në Fishtë të Lezhës, ku...

Latest news

- Advertisement -