20.5 C
Tirana

CATEGORY

HISTORI

Dokumenti kur 25 studentë shqiptarë u dërguan në kohën e Mbretit Zog për të studiuar mjekësi në Francë.

Comoedia ka botuar të enjten e 10 tetorit 1929 në faqen 6 një shkrim në lidhje me dërgimin në Francë të 25 studentëve shqiptarë...

Nexhmije Hoxha rrëfen takimin e parë me Enverin.

23 nëntori 1941 për mua është data që shënoi kthesë të rëndësishme në jetën time politike dhe personale. Vetëm dy javë pas themelimit të...

Ish shërbëtori i princeshë Dianës publikon letrën që ajo i ka dërguar dikur.

Ish shërbëtori i Princeshë Dianes Paul Burrell ka publikuar në faqen e tij një letër që ia kishte dërguar dikur Princeshë Diana. Në pjesën e...

Ja sa e ka patur rrogën diktatori Enver Hoxha.

Enver Hoxha do të mbetet një nga figurat që ngjall më shumë kuriozitet në të gjithë publikun shqiptar. I dalë nga një periudhë shumë...

Të veçantat që kishte pasaporta në kohën e Ahmet Zogut

Pasaporta shqiptare në kohën e mbretit Zog, ka patur disa veçori që sot nuk janë më.  Ja çfarë shkruhej në të: 1. Ta dish dhe të...

Fisi i Morinës sipas Robert Elsie

Fisi i Morinës Morina ishte një fis i vogël, i vendosur në Malësinë e Gjakovës përgjatë kufirit të tanishëm Shqipëri-Kosovë. Morina kufizohet me trojet tradicionale...

Ahmet Zogu, roli i Tij në Kongresin e Lushnjes. Aty ku Kombi nisi të bëhej me shtet

Nga Shpëtim AXHAMI Kryetar i Partisë Lëvizja e Legalitetit. Kongresi i Lushnjes jetësoj pavarësinë, Ahmet Zogu rol kryesorë në jetësimin e Kongresit. Me 21 Janar të 1920,...

Gjerg Fishta, shkrimtari i parë shqiptar i nominuar për çmimin Nobel për Letërsi

Gjerg Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Dihet se Gjergj Fishta një personalitet i famshëm katolik...

Sylejman Vokshi, luftëtari, strategu dhe diplomati i madh shqiptar

Nga: Jahja Lluka Vendlindja e njërit prej burrështetasve më të mëdhejnë shqiptarë të shek.XIX ishte Gjakova. Në histori njihet si themelues i veprës “Projekti i...

Më 18 janar 1919, Konferenca e Paqes në Paris hapi zyrtarisht punimet

Konferenca e Paqes në Paris hapi zyrtarisht punimet më 18 janar 1919. Ajo u organizua nga Fuqitë e Mëdha fituese të Luftës së Parë...

Latest news

- Advertisement -