12.5 C
Tirana

“Provokacija”: Nuk i dua grekët në krye të Kishës Ortodokse Shqiptare (Video)

VENDI

Analisti dhe gazetari Mustafa Nano në monologun e tij në emision “Provokacija” në ABC News foli për vizitën e Patriarkut të Moskës dhe gjithë Rusisë Kirillit.
Sipas Nanos, në tre ditë në skenën shqiptare protagonistë të ngjarjes më të rëndësishme të javës ishin dy priftërinj të huaj, një grek dhe një rus.
“Sesi më vjen që në krye të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare nuk është një shqiptar. Nuk u mësova dot me këtë fakt. I dua grekët, i kam xhan sa s’ka.
Më nderojnë edhe po të më hynë në shtëpi. Por në respekt të historisë së vendit tim, nuk i dua që në krye të Kishës Ortodokse Shqiptare.
Unë do doja që në krye të Kishës Ortodokse Shqiptare të ishte një shqiptar, se ja sesi më duket që këto tre ditë në skenën shqiptare protagonistë të ngjarjes të javës të ishin dy të huaj, një grek dhe një rus”.

- Advertisement -

TE FUNDIT