12.5 C
Tirana

Nuk është përrallë/ Zbulohet thesari 1 milion dollarë që ishte fshehur në pyll

VENDI

Mijëra vetë janë ngjitur në Malet Shkëmborë në Shtetet e Bashkuara përgjatë dekadës së fundit, në kërkim të një sënduku me ar, rubinë, smeralde dhe diamante. Por pas vitesh përpjekjesh, thesari i shumëkërkuar është gjetur.

 

“Ishte fshehur në një pyll dhe nuk kishte lëvizur asnjë centimetër nga vendi ku e kisha lënë 10 vite më parë”, tha Forrest Fenn, njeriu që kishte krijuar gjuetinë e thesarit. 89-vjeçari, koleksionist artefaktesh antike, shtoi se nuk e dinte kush e kishte gjetur, por zbuloi se një poemë e botuar në një libër të tij e kishte dërguar zbuluesin drejt e te thesari.

 

Fenn shtoi se njeriu që e gjeti sëndukun, i cili vlen mbi 1 milion dollarë, nuk donte të identifikohej, por kishte konfirmuar gjetjen duke i dërguar fotografi të gurëve të çmuar. Ai tha se kishte fshehur thesarin në pyll në një përpjekje për të rigjallëruar zonën duke frymëzuar njerëzit të vizitonin Malet Shkëmborë.

 

Të dhënat për të gjetur vendndodhjen e thesarit ishin publikuar, mes të tjerash në një poemë me 24 rreshta në autobiografinë e Fenn, në vitin 2010. Sipas tij, rreth 350 mijë njerëz nga e gjithë bota shkuan atje për të kërkuar thesarin, disa prej tyre madje lanë edhe punët për t’iu përkushtuar me kohë të plotë gjetjes së tij.

- Advertisement -

TE FUNDIT