11.5 C
Tirana

KUR VITET JANË THJESHTË NUMRA/75-VJEÇARI MBRON PORTËN E EKIPIT ITALIAN.

VENDI

Lamberto Boranga njeri që vërteton se mosha është thjeshtë një numër. Edhe pse në moshën 75-vjeçare ai ka vendosur që të rikthehet në fushën e blertë.
Një ish-futbollist profesionist që ka zgjedhur të jetë aktiv me ekipin e kategorisë së tretë në Itali, Marottese.
“Nuk kërkoj ndonjë sfidë të rrallë, por më pëlqen jeta e shëndoshë dhe gara sportive. Ajo e deklaruar është vetëm një moshë biologjike.”
Formë fizike e shkëlqyer dhe motivim në qiellin e shtatë e bënë të fitojë një kontratë në mes të sezonit me Marottese,
ekipi në vendin e dytë në klasifikim me synimin për t’u ngjitur në kategorinë e dytë.
Në pritje për të vërtetuar nëse do të jetë një rekord botëror, doktori i specializuar në mjekësinë sportive dhe kadiologji ka nisur të ndjek një program të caktuar për të gjetur formën ideale.
Si futbollist ai e kishte kulmin e karrierës kur mbrojti për 6 ndeshje portën e Fiorentina në Serie A, në vitin 1967,
ndërsa në kategoritë inferiore ka luajtur me Perugia, Reggiana, Varese, Cesena, Brescia dhe Parma.

- Advertisement -

TE FUNDIT