8.5 C
Tirana

Skënderbeu dhe letra e tij drejtuar Papës në Romë pesë shekuj më parë (FOTO)

VENDI

Kjo është letra që Skënderbeu ia kishte dërguar Papës në Romë.
Kjo letër daton që nga 8 prilli i vitit 1456, ndërsa kjo gjë është bërë e ditur përmes një punimi të Dhimitër Pilika i cili kishte shkruar për të në janar të vitit 1967, përcjell KultPlus.
Gjergj Kastrioti Skënderbeu-Zot në Arbër, asht siç thuhej në fund të letrës, i ishte drejtuar Papës në Romë, duke i treguar për turqit të cilët ishin përgatitur për një sulm të radhës ose ndaj Shqiptarëve ose ndaj Danubit.
Me këtë letër dërguar nëpërmjet Pal Engjëllit-mikut të ngushtë të Mbretit të Arbërve, Skënderbeu i kishte kërkuar ndihmë Papës.
Kjo pra është letra e shkuar pesë shekuj më parë nga Gjergj Kastriotit Skënderbeu. (Letra është botuar nga Gazeta Tema)/ KultPlus.com
 

- Advertisement -

TE FUNDIT