18.5 C
Tirana

Rama mbron Tahirin edhe para Mogherinit: Këta s’kanë fakte

VENDI

Edi Rama është vënë sërish në siklet dhe para përgjegjësisë ditën e sotme, teksa është pyetur në lidhje me Saimir Tahirin, teksa ka qenë në konferencë me Federica Mogherinin.
Ai nuk ka ndryshuar aspak qëndrimin ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahirit, duke ia ngarkuar përgjegjësinë e çështjes, rekomandimeve të Komisionit të Venecias.
Sipas Ramës, ai vetë po pret që Prokuroria t’i dorëzojë qoftë një provë të vetme për Tahirin për të proceduar më pas sipas ligjit.
Rama tha:
Është shumë e rëndësishme të shpjegojmë se në rastin e Saimir Tahirit kuvendi dhe shumica qeverisës ka zbatuar në frymë dhe germe gjithçka që Komisioni i
Venecias ka nënvizuar gjithashtu një komision në Kuvend thirret për të trajtuar gjendjen e arrestit apo masave të parashikuara për një deputet.
Unë e kam thënë dhe po presim që prokuroria të kthehet me të paktën një provë. Jo dhjeëtë.
Një të vetme. Dhe Prokuroria e Krimeve të Rënda është shumë larg të qenit një trupë e
influencueshme përsa i përket anës së shumicës ndërsa teorikisht mund të pranojmë spekulime për mundësinë e influencës”.

- Advertisement -

TE FUNDIT