18.5 C
Tirana

SHPERTHIMI ME EKSPLOZIV/ Po hetohen konfliktet me kushërinjtë për tokën e trashëguar, prona në…

VENDI

Atentati me tritol në makinë ndaj 38 vjeçarit Ervin Memo duket se i ka rrënjët tek toka e gjyshit. Të paktën kjo është pista kryesore e hetimit që ka përzgjedhur grupi hetimor në policinë e Fierit.
Bëhet fjalë për disa konflikte të hershme dhe të vazhdueshme midis familjes Memo dhe kushërinjve të tyre të largët për një tokë të trashëguar.
Nga informacionet e deritanishme që ka siguruar policia, një pronë në periferi të Fierit, një pjesë e saj e kthyer në vreshtari, familja Memo e ka trashëguar nga të parët e tyre. Por për këtë pasuri kanë pretenduar dhe pjesëtarë të tjerë të fisit.
Kjo ka shkaktuar konflikte të vazhdueshme mes palëve deri në hapjen e proceseve gjyqësore që para 15 viteve.
Grupi hetimor ka nisur marrjen në pyetje të shumë personave, kushërinj e të njohur të Ervin Memos, por ende nuk ka arritur tek autori që vendosi eksplozivin në makinën e tij.
38- vjeçari aktualisht është në spital jashtë rrezikut për jetën. Ai hyri në makinë për ta lëvizur atë nga parkimi dhe eksplozivi ishte në sediljen e pasagjerit. Mjeti tip Benz kishte kohë i lënë në atë vend poshtë banesës pasi Memo e kishte nxjerrë në shitje.
Shpërthimi që besohet se u bë me telekomandë ishte aq i fuqishëm saqë banorët e Fierit qëndruan tërë natën jashtë. /abcnews.al

- Advertisement -

TE FUNDIT