18.5 C
Tirana

Shkëputet ashensori në QSUT, lëndohet pacientja dhe infermieri. Shoqërohet në komisariat tekniku

VENDI

Në dhjetor të vitit të kaluar, Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” shpalli fitues të një tenderi rreth 2.5 milionë lekë të reja, një kompani e cila për 24 muaj do të riparonte dhe mirëmbante ashensorët e spitalit.

 

Por kur kanë kaluar rreth 5 muaj nga lëvrimi i këtij tenderi një incident i rëndë ka ndodhur në urgjencën e spitalit duke rrezikuar jetën e pacientes Vezire Cufe 80 vjeç dhe infermierit Klevis Dauti.

 

Rreth orës 23 të së dielës në urgjencën e sëmundjeve të brendshme një paciente 80 vjeçare e diagnostikuar me tromboli pneumonare e shoqëruar me një infermier do të zbriste në katin -1 ku do të kryente një skaner me contrast ku gjatë lëvizjes ashensori pësoi defekt dhe 80-vjeçarja u lëndua në kokë ndërsa infermieri në këmbë.

 

Ngjarja ndodhi në ashensorin n4. 4 të urgjencës i cili është i dedikuar për stafin mjekësor dhe barelat dhe funksionon me chip nga kati -1 deri në katin 4.

 

Shkak për ngjarjen dyshohet se ishte këputja e një prej kavove të ashensorit çka beri që ai të bllokohej mes kateve.

 

Top Channel ka siguruar raportin e shërbimit zjarrfikës të ndërhynë për të nxjerrë të plagosurit. Ndërhyrja e zjarrfikësve ka nisur në katin – 2 për të shkuar më pas në kafazin e ashensorit.

 

Pas ngjarjes në komisariatin nr 4 u shoqërua në cilësinë e të dyshuarit për shpërdorim detyre tekniku i ashensorëve i cili para uniformave blu ka thënë se ka ndjekur gjithë protokollin e mirëmbajtjes, ndërkohë policia po vijon hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes.

- Advertisement -

TE FUNDIT