8.5 C
Tirana

Protesta, nisen mbështetësit nga rrethet. Çfarë po ndodh në bulevard

VENDI

Demokratët e Beratit ishin ata që u nisën të parët për protestën e opozitës. Ndërkohë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, kanë filluar përgatitjet për protestën e 6 kombëtare.

PD ka marrë lejen për ta zhvilluar protestën deri në 00:00, ende nuk dihet skenari që opozita do të ndjekë në këtë protestë. Kërkesat e saj mbeten të njëjta, zgjedhje të lira e të ndershme, për të cilat kërkon largimin e kryeministrit Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore.

Në Bulevard, fonia e cila do të përdoret nga opozita gjatë protestës ka filluar të vendoset, ndërsa nuk mungojnë as makinat e televizioneve.

Ashtu si edhe protestat e mëparshme, kryeministria është rrethuar me kangjella mbrojtëse ndërsa dyert e kryeministrisë janë përforcuar. Për mbarëvajtjen e protestës mësohet se mund të angazhohen mbi 1500 efektivë policie. Ndryshe nga herët e tjera, mësohet se edhe ne institucionet ku opozita marshoi protestën e mëparshme, do të ketë efektivë policie të cilët do të qëndrojnë në gatishmëri.

Përveç kangjellave mbrojtëse, gjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” janë vendosur gjithashtu kamera me një cilësi të lartë imazhi. Ndërkohë që nuk ka munguar ashtu si më parë edhe graso me të cilat janë lyer shtyllat ku janë vendosur kamerat dhe auto-parlantët, me të cilët në protestat e mëparshme, ju është bërë thirrje protestuesve për të ruajtur qetësinë./ Opinion.al

- Advertisement -
- Advertisement -

TE FUNDIT