21.5 C
Tirana

Policia e Shkodrës kap 51 vjeçarin e shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia…(emri)

VENDI

Policia e Shkodrës, si rezultat i shkèmbimit të vazhdueshëm të informacioneve mes ZQK Intèrpol Tirana dhe Departamentit të Policisë Krímínale, pas informacioneve të marra në rrugë óperative bënë të mundur lokalizimin dhe kapjen e shtetasit Ladio Braci, 51 vjeç, lindur në Ballsh dhe banues në Shkodër.

 

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Padovas, Itali, në vitin 2017 e ka dënúar me 15 vjet búrg (nga të cilat i mbeten për të vùajtur edhe 12 vjet búrg), për veprat pénale “Tráfik i nárkótikëve” dhe “Organizatë krímínale”.

 

Ky shtetas, në bashkëpunim me persona të tjerë, ka tràfikuar lëndë nárkótike nga vende të tjera drejt Italisë.

 

Àrrestimi provizor u krye me qëllím ékstradimin e tij drejt Italisë, mbështetur në “Konventën Evropiane të Ekstrádimit” të vitit 1957 dhe Marrëveshjen dypalëshe mbi ékstradimet, nënshkruar mes Republikës së Shqipërisë dhe Italisë.

- Advertisement -

TE FUNDIT