24.5 C
Tirana

Pipero Jep Lajmin E Keq Për Shqiptarët/ Duhet Ta Lexoni Të Gjithë Dhe Mos E Bëni Më

VENDI

Doktori i njohur Pëllumb Pipero shprehu shqetësimin se është rritur numri i atyre që qëndrojnë për një kohë të gjatë në shtëpi pa u mjekuar në spital dhe shtimin e numrit të pacientëve në gjendje të rëndë në spital.“Të sëmurëve u matet oksigjeni me oksimetër ose me aparat oksigjeni.

Nëse oksigjeni bie poshtë 90 kjo është simptomë alarmi. Nëse niveli i oksigjenit në gjak bie poshtë 90 është edomosdoshme të shkohet në spital.

Ka një kufi përtej së cilës nuk mund të rrihet në shtëpi, është saturimi ose oksigjeni që ne në kushte shtëpie e masim me oksimetër. Është e rëndësishme të kuptohet që niveli i oksigjenit poshtë 90 është kri tik për jetën e tyre. Duhet të konsultohen me mjekun e familjes.

Në rastet kur urgjenca kombëtare e konsideron të arsyeshme duhet të vijnë në spital. Pipero gjithashtu tha se qytetarët nuk duhet të kenë frikë sepse në spital u ofrohet gjithë kujdesishëndetësor i duhur.

- Advertisement -

TE FUNDIT