9.5 C
Tirana

Mevlan Shanaj habít me deklaratën e tij: Guljelm Radoja nuk vdíq nga Covid-19, por nga…

VENDI

Arti dhe kinematografia shqiptare mori këtë javë me një lajm të tríshtë, ndàrjen nga jeta të Guljelm Radoja.

Aktori vdíq në moshën 75-vjeçare pasi nuk arriti të fitonte betejnën me Covid-19.

Në një intervistë për “News24”, Shanaj tha se arsyeja e vërtetë e ikjes së parakohshme nga jeta të Guljelm Radojës nuk ishte për shkak të komplíkacíoneve të COVID-19 apo ataku kardíak.

Ai tha se e vërteta fshíhet pas pakujdesisë të treguar në spítalet ku ai ka qenë i shtruar përreth 1 muaji.

“Është shumë lajm trondítës. Para disa ditësh thashë se besoja që do i jepej ndihma e specíalízuar. Është figurë kombëtare, është një aset kombëtar me vlera të jashtéakonshme. Kush kujton Radojën, e ka parasysh ímazhín e njeriut të shkëlqyer. Ai nuk vdíq nga një atàk kardíak, por nga pakujdesia. Le të flasë çdo mjék në botë, ka mbi një muaj që ishte në gjéndje të réndë.

Si e lanë Guljelmin për një muaj në këtë gjendje?! Patjetër që duhej të tregohej një ndihmë e specíalízuar më e madhe. Tani që na iku mund të flasim të gjithë, por e vërteta është se ka ikur një vlerë kombëtare, një njeri që nuk harrohet dot. Vepra e tij është madhore,” u shpreh ai.

- Advertisement -

TE FUNDIT