20.5 C
Tirana

Me ZIL nga Anglia ne Shqiperi, aventurieret mberrijne ne Shkoder (video)

VENDI

Pasi ka udhëtuar 3000 kilometra me mjetin ZIL 157, nga Bristoli I Anglisë Genti Jakupi nga Shkodra së bashku me mikun tij nga anglia kanë mbërritur në Shkodër.
Në një intervistë për TV Rozafa Genti sqaron edhe peripecitë që kanë hasur rrugës pasi me një mjet të vjetër defektet janë të pa shmangshme.
Por si I lidni ideja që me ZIL 157 të udhëtoi ai shprehet se është një ëndërr por edhe pasion I tij për automjetet e asaj periudhe.
ZIL 157 është prodhuar nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1958, për të zëvëndësuar më pas me mjete tjera motorike, por për shqipërin dhe ushtrinë shqiptare të atyre viteve ky lloj mjeti motorrik ka qenë më I vecanti. Sjellja e tij në Shqipëri dhe vënia në dispozicion për kinematografinë Shqiptare synon edhe njohjen e të rinjëve me të kaluaren tonë dhe paisjet me të cilat është shërbyer.

/tv rozafa/
 

- Advertisement -

TE FUNDIT