24.5 C
Tirana

‘Me Dom Ernest Troshanin, ushtarin e paepun te Krishtit, martirin e gjalle te Kishes Katolike Shqiptare’

VENDI

Me ane te nje postimi te publikuar rreth 5 vite me pare Nest Zefi risjell ne kujtese nje takim te vyer te bere ne 2016 me Dom Ernest Troshanin para se te behej Kardinal.

Ja cfare shkruhet ne postimin e tij:

Nga Nest Zefi

Me Dom Ernest Troshanin, ushtarin e paepun te Krishtit, martirin e gjalle te Kishes Katolike Shqiptare Burrin e thjesht e te pervuejt qe me deshmine e tije jetesore ne Kalvarin Komunist e ngadhnjimin mbi ta, permalloi vikarin e Krishtit, Papa Franceskun.

Diskutova gjate me dom Ernestin e sensi i paqes kontagjuese qe ai percjell e kontributi promovues per Kishen e imazhin e Shqipnise mbare, mbeten pergjigja ma e mire ndaj kontekstit aktual shqiptare, te molepsun prej degradimit te moralit dhe ujdise ne dorezim te pashprese qe ka pllakose shumicen e qytetareve shqiptare.

Shoqnia e Shteti Shqiptar ne vend qe te harxhojne kohe me gjueti shtrigash mbrenda vedit, duhet te frymohen prej modelesh te shendosha si puna e dom Ernestit.

- Advertisement -

TE FUNDIT