24.5 C
Tirana

“Kur Ziente Vezën, i Hidhte Limon…”! Kur e Pyeta Pse, Arsyeja më la pa Fjalë, Po e Bëj me Vrap

VENDI

Të ushqehesh me vezë ka mjaftueshëm dobi për trupin tonë.

 

Ne i përdorim ato në përditshmërinë tonë dhe më së shumti në mëngjes, por tani ka ardhur koha që të dini dhe disa hile për gatimin e vezëve.

 

A jeni gati të mësoni se si të përfitoni sa më shumë nga vezët?

Pasi ta lexoni këtë artikull, nuk do t’i zieni më vezët pa limon!

Vezët janë sjellin dobi për ju në mënyra të ndryshme. Ato përmbajnë proteina dhe ju ndihmojnë të fo rconi trupin dhe të krijoni muskuj dhe gjithashtu janë të mira për gja kun.

Përveç kësaj, janë shumë të mira për të lu ftuar kundër pla kjes.

 

Vezët përmbajnë aminoacide që ndërtojnë dhe rinovojnë qelizat, të cilat mund të nga dalësojnë procesin e pl akjes.

Ndërsa pl akemi, nevoja për vitaminë D gjithashtu dyfishohet.

 

Rekomandimi për personat e moshuar mbi 60 vjeç është 10 mikrogramë, (1 vezë përmban rreth rreth 0.7 mikrogramë) të vitaminës D.

Por ka edhe arsye të tjera shumë të dobishme për të ngrënë vetëm vezë.

Shumica prej nesh i preferon t’i hajë vezët e ziera, por kur ato janë shumë të freskëta është pak e vështirë për t;i qëruar ato. Shumica prej nesh ka momente edhe që e gjejnë veten në siklet dhe duke e qëruar vezën, e bëjnë atë fije fije.

Por tani nuk do ta hasni më këtë pro blem.

 

Veproni kështu me zierjen e vezës:
Ka një hile se si ju të zieni për qejfin tuaj një vezë të freskët dhe më pas ta qëroni atë pa pikën e mundimit.

E di ku qëndron sekreti? Tek përdorimi i një limoni.

Si ta bëni:
Vëreni vezën të ziejë si normalisht dhe më pas kur uji të marrë valë, shtoni pak lëng limoni brenda tij dhe më pas uleni pak nxe htësinë e sobës së gatimit.

 

Duke përdorur pak limon, jo vetëm që bën vezën të ziejë në mënyrën perfekt, por edhe ndihmon në përmirësimin e shijes së saj, pasi veza merr aromën e limonit.

Sapo të mendoni se veza ka zier, hiqeni dhe ftoheni me ujë të ftohtë dhe më pas do të shihni që jo vetëm do të qërohet shumë, por shumë kollaj, por edhe do të ketë një shije të përsosur.

E mësova këtë truk tani dhe do ta bëj menjëherë në shtëpi. Ju këshilloj edhe juve ta provoni sepse është absolutisht e shkëlqyeshme!

- Advertisement -

TE FUNDIT