7 C
Tirana

Keni në plan të udhëtoni? Këto dy aeroporte fqinje me Shqipërinë po përgatiten për hapje

VENDI

Institucionet kompetente që janë në koordinim me autoritetet ndërkombëtare ajrore janë duke pritur një datë të saktë.

Informacionin zyrtar po presin edhe avio-kompanitë në mënyrë që t’i planifikojnë fluturimet nga Shkupi dhe Ohri.

“Përgatitemi për rihapjen e dy aeroporteve, edhe pse nuk kemi datën e saktë, për shkak se presim infraction zyrtar nga Qeveria”, u shpreh, Alper Ersoj, drejtori i përgjithshëm i TAV Maqedoni.

Destinacionet dhe dendësia e flurimeve sivjet do të varet edhe nga organizimi i brendshëm dhe vendimet e avio-kompanive, për shkak se ata, si pjesë e avio-biznesit janë goditur më së shumti nga koronavirusi dhe pas hapjes së aeroporteve, komunikacioni ajror nuk do të ketë rritje për arsye se njerëzit frikësohen të udhëtojnë me aeroplan shkaku i koronavirusit.

- Advertisement -
- Advertisement -

TE FUNDIT