22.5 C
Tirana

Kapet “mat” Ilir Meta, çfarë ka përgatitur SHBA për presidentin? Qytetarët i plasin skandalet e rënda

VENDI

Kreu i shtetit Ilir Meta nuk përshëndeti sot në fjalën e tij, ambasadoren e SHBA-së Yuri Kim.

Meta nisi fjalimin e tij në ceremoninë e ‘Defender 21’ në Tiranë duke thënë se është një kënaqësi që gjendet mes tyre për të vëzhguar stërvitjen më të madhe të organizuar ndonjëherë.

Por çfarë pritet të ndodhë në vijim me politikën shqiptare?

Shpallja “non grata” e Sali Berishës ka tronditur politikën shqiptare. Qëndrimi i Sekretarit Blinken ishte shumë i fortë, por në atë deklaratë ai e bën të qartë se kjo histori nuk mbyllet me kaq, pasi pas Berishës do e kenë radhën emra të tjerë.

Në qëndrimin e DASH ka edhe një deklaratë tjetër, e cila tregon se mund të kemi individë të tjerë që do shpallen “non grata”. Blinken shprehet se Berisha përdori qeverinë për të pasuruar veten, familjen dhe aleatët e tij politikë.

Nëse kthehemi pas në kohë, aleati më i madh i Berishës në qeveri ishte Ilir Meta. Në vitin 2009 ata krijuan bashkë qeverinë dhe gjatë kësaj qeverisje ndodhën një sërë skandalesh, që nga videoja e famshme Meta-Prifti, afera e CEZ, afera CEZ-DIA dhe shumë të tjera.

Pra, aleati më i madh që ka përfituar nga qeverisja e Berishës është padyshim Meta. DASH flet për pasuri. Nëse shohim pasurinë e Metës ajo është shumë e lartë. Pra duket se personi tjetër i rrezikuar është Meta.

Në profilin e “Facebok-ut”, të Ilir Metës, kanë plasur reagime të shumta nga qytetarët.

“Na e prishe qejfin , asnje dore nuk preve pa le sfurqet etj etj .Dhe kujdes me amerikanet mos rri dhe shume i ekspozuar se kane dale fjale lart e poshte”, i shkruan një qytetar.

“Ne asnje fjale nuk e permende SHBA-ne….pse valle?”, i shkruan një qytetar tjetër.

- Advertisement -

TE FUNDIT