12.5 C
Tirana

Foshnja e saj do të ndahet nga jeta brenda pak minutash, gjesti i nënës po tro.ndit të madh dhe të vogël…

VENDI

Nga magjia e të qenit gati për të lindur një fëmijë në mendimin se kjo do të kthehet në një drámë. Nuk duhet të jetë e lehtë për një nënë të ardhshme të japë dorèhèqjen në një pasazh kaq drámátik. Një transformim i ndjenjave që do të rrèzíkònin tròndítjèn e çdo qenie njerëzore. Por edhe në drámè mund të ketë një histori të bukur për të treguar.

 

Ajo vjen nga Hull, një qytet në lindje të Yorkshire në Angli. Hayley Martin është 30 vjeçe dhe pret një fëmijë. Pas njëzet javësh të shta.tzënisë, ajo zbulon se “fryti” i saj do të ndërrojë jetë në barkun e saj ose pak minuta pas lindjes. Këshilla e mjekëve është e qartë: ndèrprèrja e shta.tzënisë mund të shmangë tráùmèn e lindjes së një krijese që do të ndahet nga jeta së shpejti. Por Hayley është një grua e guximshme dhe në një farë mënyre heroike.

 

Gruaja e re vendosi të çojë deri në fund shta.tzèninè, me ndërgjegjësimin se lindja e fëmijës, madje edhe për pak minuta, do të përfaqësonte një litar shpëtimi për shumë të sapolindur të tjerë. Qëllimi është i qartë: Për të ndërgjegjësuar botën që të japin pëlqimin për dhurimin e organeve për të gjithë ato foshnja që dès.hpèrimisht kanë nevojë për një tran.splantim. Një vendim jo i lehtë, por drejtimi i marrë u konsiderua më i drejti. Një lloj dhurate e Krishtlindjes që do të bëhet për familjet e tjera.

 

Dhe nuk mbaron këtu. Gjesti i Hayley-t për altruizëm dhe solidaritet të pabesueshëm është gati për të shkuar më tej. Ava, ky do të ishte emri i fëmijës, nuk do të shpètòjë, pasi ajo do të lindë me një formë të rrallë të vèshkáve, pra do të lindë pa vèshká. Nëna tha se ishte gati t’i jepte një prej orgáneve një personi tjetër që mund të kishte nevojë për të. Çifti tashmë ka tre fëmijë që mund të kenë pritur të përqafojnë një fëmijë tjetër.

 

Do të jetë e vës.htirë për t’u shpjeguar atyre, tani që ata janë shumë të vegjël, se Ava nuk do të arrijë në shtëpi, por do të vazhdojë të jetojë në një mënyrë tjetër. Megjithatë, kur të rriten do të jetë e lehtë të vlerësojnë se sa i madh ka qenë guximi i prindërve të tyre dhe veçanërisht i nënës së tyre. Një gjest i madh dashurie për këtë nënë trime. Jepni një mendim tuajin për gjestin e nënës dhe për këtë histori sa prèkèse, ashtu edhe motivuese.

- Advertisement -

TE FUNDIT