8.5 C
Tirana

Fitër Bajrami, receta si të përgatisni bakllavanë

VENDI

Bakllavaja është një nga ato ëmbëlsira që nuk është traditë vetëm për Vitin e Ri, por edhe për Bajram. Nëse akoma nuk e keni bërë, ne ju sjellim recetën më të mirë, që do ju shijojë e ëmbëlsojë më shumë se kurrë.

 

Përbërësit

1 kg miell

4 të verdha vezësh

1 vezë e plotë

Një gotë ujë vaj ulliri

 

2 filxhanë çaji gjalpë i shkrirë

1.5 kg arra

3 gota uji me sheqer për shërbetin

2 filxhanë çaji niseshte

 

Përgatitja

Sitim miellin në një tepsi. Hapim një gropë në mes. Hedhim pak kripë, të verdhat e vezëve dhe ujin. Nisim të punojmë brumin me dorë derisa të bëhet një masë kompakte dhe homogjene. E ndajmë në kuleçë të vegjël dhe e lëmë të pushojë përreth një orë. Më pas, nisim të hapim petat një e nga një duke përdorur niseshte në hapjen e shpejtë të tyre. Petët mund t’i hapim një e nga një por edhe 2 ose 3 bashkë, duke hapur pak në fillim kuleçët e duke i vendosur një mbi një e më pas i hapim me petës.

 

Pasi i hapim petët, i lëmë që të thahen pak e më pas i shtrojmë në tepsi. Pasi kemi shtruar gjysmat e petëve hedhim në mes arrat e qëruara e të thërrmuara dhe sipër vendosim sërish gjysmat e tjerave të petave. Në vijim, mbledhim anët e të dyjave shtresave të petëve rreth e rrotull tepsisë. Bëjmë prerjen tipike të bakllavasë në formën e rombeve, sipër hedhim gjalpin e tretur në mënyrë të njëtrajtshme. E fusim në furrën e parangrohur dhe e pjekim derisa bakllavaja të ketë marrë ngjyrë të kuqërremtë. Më pas përgatisim, sherbetin, i cili duhet të hidhet i nxehtë ndërsa bakllavaja e ftohtë. Për përgatitjen e sherbetit përdorim 3 gota me sheqer dhe një gotë ujë.

- Advertisement -

TE FUNDIT