31.5 C
Tirana

Eugena Tomini jep lajmin e shkëlqyer për shqiptarët: “Do të ndodhë në fund të muajit…”

VENDI

Eugena Tomini më në fund na ka dhënë lajmin që e prisnim me padurim të gjithë. Ekspertja e Institutit të Shëndetit Publik, u shpreh se në fund të këtij muaji do të kemi lehtësim të masave anti-Covid.

“Nga fundi i majit pritet të ketë lehtësi masash. Mes ekspertëve po diskutohet si për orën policore, ashtu dhe për lehtësim masash për bizneset.”

Përsa i përket vaksinimit, Tomini tha se vaksinat kineze që mbërritën dje, 23 maj do të përdoren vetëm pë r personat që do të marrin dozën e duytë, ndërsa vaskinat që priten në ditët në vijim do të përdoren për personat nën 60 vjeç.

“Dozat e tjera të vaksinave kineze që mbërritën dje do të përdoren me një kalendar të veçantë. Ato do të përdoren vetëm për injektim të dozës së dytë. Në ditët në vijim pritet të vijnë të tjera vaksina kineze, stoku i tyre do të përdoret për të nisur vaksinimin për qytetarët nënë 60 vjeç.” -tha Tomini.

- Advertisement -

TE FUNDIT