9.5 C
Tirana

“Do ndodhë magjia”! Përziejeni limon, piper dhe kripë dhe do më falenderoni që e ndava me ju këtë sekret

VENDI

Ndonjehere ne shpenzojme shifra marram endese per t’u kuruar, duke harruar se disa receta mund t’i bejme vete ne.

Të gjithë kemi dëgjuar për vlerat e mëdha shëndetësore të limonit, por në kombinim me piperin dhe kripen e kualitetit të lartë, ka mundësi të shë rojë nëntë pro bleme shëndetësore.

D himbjet e fytit:
Bëni një përzierje me një lugë gjelle lëng limoni të fresket, 1/2 e një luge çaji piper të zi dhe një lugë çaji kripë të cilësisë së lartë.

Përzieni përbërjen në një gotë me ujë të ngrohtë dhe mbajeni masën në fyt disa herë në ditë, kjo lehtëson d himbjen e fytit dhe kollën

Hundët e zëna:
Piperin e zi, kanellë dhe pak lëng limoni përzieni mirë dhe thi thni me hundë vetëm aromën e kësaj përzierje, hundët e juaja do të lirohen dhe teshtitja do të lehtësohet.

Gurët në tëmth:
Gurët në fshikëzën e tëmthët janë pro blem jo i rrallë tek njerëzit dhe pro blem ky që zakonisht zgjidhet me kir urgji. Por, kjo gjendje mund të trajtohet edhe me metoda natyrale.

Ndajeni gotën në 4 pjesë dhe 3 pjesë mbusheni me vaj ulliri, një pjesë me lëng limoni dhe shtoni pak piper të zi, kjo përzierje pasi të pihet do të shka tërrojë gurët e tëmthit.

Humbje peshe:
Kombinoni 1/4 e luges së çajit piper të zi, 2 lugë lëng limoni të freskët dhe një lugë gjelle mjaltë të papërpunuar me një gotë ujë. Ky il aç përmirëson metabolizmin tuaj.

Falë polifenoleve nga limoni ju do të keni një metabolizëm të rregulluar mirë dhe yndyrërat do të dje gen më lehtë.

D himbje dhëmbi:
Përzihet 1/2 e luges së çajit piper i zi dhe 1/2 e lugës së çajit me vaj karafili. D himbja e d hëmbit do të lehtësohet shumë shpejtë.

Aplikojeni në dhëmbë 2/3 herë në ditë dhe mos hani ushqime me sheqer.

Ftohje dhe grip:
Shtr ydhni lëngun nga gjysma e një limoni në një gotë me ujë të ngrohtë. Ju në këtë mënyrë do të ulni simptomat e të ftohtit e gjithashtu nëse kësaj mase me ujë pak të ngrohët i shtohet një lugë mjaltë, do të jetë edhe më efektive.

- Advertisement -

TE FUNDIT