9.5 C
Tirana

Çfarë po ndodh me pandeminë?! Urgjenca Kombëtare del me thirrjen urgjente

VENDI

Sot është publike edhe bilanci i Covid-19 më vendin tonë dhe na lejoni tju tregojmë se situata është përmirësuar ndjeshëm dhe është konfirmuar se Shqipëria tashmë është jasht rrezikut.

Sakaq, Urgjenca Kombëtare ka treguar se në fund të muajit do të nisë heqja e pjesshme e masave duke filluar nga reduktimi i fashave orare për qytetarët dhe bizneser apo mbajtja e maskave.

Por ata i bëjnë thirrje të gjithë qytetarëve që të mos e ulin vigjilencën, përkundrazi. Urgjenca Kombëtare ka këshilluar që të gjithë njerëzit të mbajnë maskën, distancën dhe të dezinfektohen si zakonisht.

QKUM u bën apel qytetarëve:

Të vendosin maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë,

Të shmangin grumbullimet,

Të ruajnë distancimin fizik

Të kujdesen për higjenën vetjake dhe

Të vetëizoloheni kur dyshojnë se jeni të prekur nga COVID19.

Bëhuni një shembull për të tjerët duke treguar se si

#TëNdërpresimZinxhirin e transmetimit të #koronavirusit #COVID19

- Advertisement -

TE FUNDIT