20.5 C
Tirana

CATEGORY

KULTURE

Vjeshtë, përmbi oxhak t’nji shpijet t’braktisun

~ nga David Boseta Vjeshtë, shtegtùen edhe zogjt e fúndit tuj e lánë përgjysë kângën e jetës. Pýjesh râ heshtja e arinjve që dúen gjumë, e, hijénave që dúen...

KONKURSI I FOTOGRAFISË NGA BANKA BOTËRORE, VELIPOJA MERR ÇMIMIN E RËNDËSISHËM

Një muaj më parë Banka Botërore hapi konkursin për fotografinë më të bukur me titull “Potencialet e Shqipërisë së Kaltër” duke ftuar fotograf amator...

SHKODËR, MBRËMJA FESTIVE RETRO GJALLËRON QYTETIN

Qyteti i Shkodrës është gjallëruar nga mbrëmja festive e organizuar në Gjuhadol. Balerinat me kërcime dhe veshje karakteristike të viteve ’20 – ’30 krijuan...

SHKODËR, QYTETARËT TË DASHURUAR ME TARGAT RETRO

Edhe kët vit, në morinë e aktiviteteve të cilat u organizuan në Shkodër në kuadër të paradës së makinave Retro, nuk mungoi as panairi...

Letër drejt një ylli në qiell, bashkëshorti rrëfen si u dashurua me aktoren e njohur shqiptare

Në fund të tetorit 2019, pasi luftoi me sëmundjen e rëndë për një kohë të gjatë, u nda nga jeta aktorja e njohur e...

Kryeministri Edi Rama uron “mirëmëngjes” nga Tamara me pamjet e fotografit shkodran Terenc Pepa…

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur Qarkun e Shkodrës për të uruar “mirëmëngjes”. Ai ka shpërndarë disa foto nga zona e Tamarës në Malësi të Madhe.”MIRËMËNGJES...

Ai ka qenë dhe do të mbetet 1 nga fëmijët më të dashur të ekranit, e gjeni dot se cili është personazhi në

“Sa të çliroj Shqipërinë dhe erdha”, është shprehja që nuk e ka harruar askush, akoma sot. Të gjithë e mbajmë mend partizanin e vogël...

E gjeni dot se cila është vajza në fjalë, bëri bujë në filmin e njohur Shqiptar dhe sot vazhdon të jetë pjesë e

Rudinën tek filmi aq i dashur Dy herë mat me siguri të gjithë e mbajnë mend. Ishte vajza që donte edhe akullore, edhe çokollatë...

Mes emrave të njohur të letërsisë europiane, por ja çfarë i ndodhi Enkel Demit…

Gazetari dhe shkrimtari Enkel Demi është shpallur fitues i Çmimit Europian të Letërsisë 2021 për Shqipërinë. Ishte pikërisht romani “Flama” që bëri gazetarin me emrin...

Historia dhe fizionomia e një qyteti mesjetar shqiptar. DRISHTI

Dikur, Drishti një qytet i lulëzuar, një ipeshkvi që njihej që në shek.IX, me katedrale, shkolla dhe me një jetë dhe kulturë urbane mjaft...

Latest news

- Advertisement -