25.5 C
Tirana

Arsyet pse duhet konsumuar mandarina vazhdimisht.

VENDI

Mandarinat janë frutet më të përdorura për shkak të shijes së ëmbël që kanë.
Ato korrën kryesisht gjatë sezonit të dimrit dhe mandarina të konservuara janë në dispozicion gjatë gjithë vitit. Fetat e tyre përdoren edhe në sallatë frutash, akullore dhe shumë përgatitje tjera.
Lëvoret e mandarinave përmbajnë vajra esenciale që përdoren në industrinë e parfumeve dhe kremrat për kujdesin e lëkurës.
Më poshtë keni përfitimet e shumta shëndetësore të tyre:
Mund të parandalojnë kancerin.
Përmbajnë vitaminë C. Antioksidantët që gjenden në mandarinë ndihmojnë në uljen e kolesterolit. Gjithashtu mandarinat ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut
Si burim i fibrave, mandarinat ju ndihmojnë të humbni peshë. Për një sistem imunitar më të shëndetshëm. Vitamina C është e mirë për lëkurën.

- Advertisement -

TE FUNDIT