Gazetari i BILD: Rama të marrë leksione në Londër për prokurorët e pavarur

Gazetari Peter Tiede i është përgjigjur qëndrimeve të kryeministrit Edi Rama në lidhje me audio-përgjimet e publikuara këtë të hënë ku kreu I qeverisë fliste me një person të quajtur Arben Keshi.
Kryeministri Rama e pranoi bisedën në telefon me Keshin porn ë një tjetërf reagim në tëitter paralajmeroi se do ta dërgonte ne gjyq gazetarin e BILD për nxjerre të sekretit hetimor.
I shpejte që reagimi I Peter Tiede në faqen e tij në facebook. Duke përdorur jo pak sarkazëm në qëndrimin e tij, Tiede thotë se Rama nuk ka dëgjuar as për lakminë dhe as për lakitarët për drejtësi.
Madje ai shton se meqë Rama aktualisht ndodhet në Londër është mirë që të marrë aty disa leksione për drejtësinë dhe prokurorine e pavarur.
Qëndrimi i Peter Tiede në facebook:
Natyrisht, kreu i shtetit të Shqipërisë nuk ka dëgjuar për lakmitë dhe lakmitarët për drejtësi: tani Rama i kërkon prokurorit të përcaktojë. Meqë ai është në Londër tani, Rama duhet të marrë një mësim atje, siç është rasti me prokurorët e pavarur dhe enët reale, që funksionojnë (çfarë janë edhe aksionet e mëparshme të energjisë).
Ndersa sa i takon padise qe Rama do ti beje ne gjykate, gazetari shkruan se:
Z. Kryeministër, ju doni të më padisni? Për shkak se fyeva madhërinë tuaj, apo çfarë? Përgjimet janë reale. Apo dyshoni për materialin e prokurorëve tuaj? Në Shqipëri, ju nuk mund të më paditni: cila gjykatë punon? I kënaqur që e konfirmuat.

PUBLICITET