Emrat shqiptarë pjesë e festivaleve prestigjoz Sanremo 2020.

Një ndër festivalet më prestigjiozë e më të njohur në botë Sanremo do të ketë një prezencë të gjerë të shqiptarëve. Pas konfirmimit nga Amadeos të Alketa Vejsiut pjesë e Sanremo 2020 do të jetë edhe këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa.

PUBLICITET

Përveç popstares Dua Lipa, do të jenë të tuar edhe artisti veteran italian Johhny Dorelli dhe këngëtari napolitan Massimo Ranieri në një duet me kantautorin Tiziano Ferro e popstarin libanez britanik Mika.

Ne jemi duke punuar për emra të tjerë për të nënshkruar kontratatë do të donim Al Bano dhe Romina me një këngë të re të shkruar nga Malgioglio si dhe Zucchero e Ultimo tha moderatori dhe drejtori artistik Amadeus.

Prania e aktores së famshme Monica Bellucci është konfirmuar në mbrëmjen e dytë. Do të jenë gjithashtu Rula Jebreal Sabrina Salerno Alketa Vejsiu Mara Venier dhe Georgina Rodriguez të enjten në mbrëmje është shprehur Amadeus.

Antonella Clerici Diletta Leotta Emma Daquino Laura Chimenti dhe Francesca Sofia Novello janë emra të tjerë që do të jenë pjesë. Jebreal do të mbajë një monolog dhe prania e saj u konfirmua nxitur nga drejtuesit e së drejtës.

PUBLICITET