E izoluar nga pjesa tjetër e botës për një periudhë të gjatë të shekullit të XX, nuk është e habitshme që njerëzit e njohin kaq pak Shqipërinë, fillon reportazhin për vendin tonë portali i njohur londinez ”City Matters”. Vetëm pas vitit 1991, kur regjimi brutal komunist u rrëzua, të huajt...
Në muajin qershor Policia Rrugore, Drejtoria e Shërbimit të Transportit në bashkëpunim dhe me Autoritetin e Mbikëqyrjes Financiare do të nisin një aksion për të bllokuar qarkullimin e makinave të pasiguruara. Aksioni vjen në një moment kur shifra zyrtare e automjeteve të pasiguruara është në nivele shqetësuese në rreth...
Tartuf është bima që mund t’ju sjellë të ardhura të mëdha. Duket sikur ata i ngjajnë patateve dhe shijojnë si një përzierje djathi dhe qepë të vjetër. Gjenden nën tokë në simbiozë me rrënjën e një barishte apo peme, dhe dallohen nga aroma e tyre. Ka rreth 70 lloje të tartufit. Disa...
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ditën e djeshme reagoi ashpër ndaj kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, për mënyrën se si ka vepruar pas arrestimit dhe dëbimit të 6 qytetarëve turq nga Kosova. Erdogan tha se “karriera jote politike do të përfundojë”, dhe tha se për këtë “jam i sigurt”. Madje ai...
Kryeministri Edi Rama është duke drekuar në një familje në Kozarë ku ka folur lidhur me planin që ka qeveria për bujqësinë dhe blektorinë. Në drekën e shtruar në familjen fermere të Hekuran Çepës, Rama nuk i ka kursyer as batutat. Teksa një mizë vërtitej në dhomën e ngrënies, shefi i...
Përpjekja e një të riu për të shkrepur disa ‘selfie’ nga maja e një shkëmbi me të fejuarën e tij në ditën e të dashuruarve, për pak sa nuk ka përfunduar në tragjedi. Agjencia e lajmeve “DHA”, raporton se Mustafa Artuç ka rënë nga disa shkëmbinj në ngushticën e Kasrikut,...
Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati përmes një interpelance të kërkuar përmes Platformës së Bashkëqeverisjes nga një grup studentësh të ekselencës ka sqaruar njëherë e mirë deklaratat se Shqipëria do t’i falë Greqisë 12 milje det. Përpara studentëve, ai tha se Shqipëria do arrijë me çdo...
Një veprim i pazakontë ka ndodhur në Korçë. Edhe pse feja i ndalon kategorikisht veset, një prift ortodoks ka bekuar një pikë bastesh në Korçë. Prifti shfaqet në video duke kënduar greqisht dhe duke i “bekuar” me temjan bastexhinjtë. Videoja është shpërndarë menjëherë në rrjetet sociale, ndërsa është e vështirë të thuhet se cili është efekti...
Me qindra infermiere janë larguar dhe po largohen çdo ditë nga Shqipëria drejt Gjermanisë dhe vendeve të tjera europiane për kushte dhe pagë më të mirë. Por shumë prej tyre i kanë shkruar Kryeministrit se u kanë kërkuar deri në 5 mijë euro për një vend punë në spitalet...
Shqipëria është bër një ferr i vërtetë për shqiponjat dhe skifterët si pasojë e çmendurisë shqiptare. Një shpend i rallë është kapur në Vlorë. Protagonistët janë tri vlonjatët, në duart e të cilëve ka rënë një skifter gri. Me sa duket ditët e para të vitit 2018 janë një ogur...