Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot i kthjellët me alternime vranësirash të cilat do të shtohen gjatë pasdites të cilat do të sjellin rebeshe shiu thuajse në të gjithë territorin e vendin. Sipas Meteoalb, temperaturat minimale do variojnë: në zonat malore nga 12ºC deri në 28ºC, në...
Në Fakultetin e Shkencave të Natyrës, në Tiranë u prezantua projekti “Smile Albania” për punësimin e mbi 500 të rinjve. Në këtë aktivitet ku i pranishëm ishte ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi u zhvilluan diskutime për njohjen e punësimit sezonal edhe si praktikë mësimore, me qëllim njohjen e...
E izoluar nga pjesa tjetër e botës për një periudhë të gjatë të shekullit të XX, nuk është e habitshme që njerëzit e njohin kaq pak Shqipërinë, fillon reportazhin për vendin tonë portali i njohur londinez ”City Matters”. Vetëm pas vitit 1991, kur regjimi brutal komunist u rrëzua, të huajt...
Në muajin qershor Policia Rrugore, Drejtoria e Shërbimit të Transportit në bashkëpunim dhe me Autoritetin e Mbikëqyrjes Financiare do të nisin një aksion për të bllokuar qarkullimin e makinave të pasiguruara. Aksioni vjen në një moment kur shifra zyrtare e automjeteve të pasiguruara është në nivele shqetësuese në rreth...
Tartuf është bima që mund t’ju sjellë të ardhura të mëdha. Duket sikur ata i ngjajnë patateve dhe shijojnë si një përzierje djathi dhe qepë të vjetër. Gjenden nën tokë në simbiozë me rrënjën e një barishte apo peme, dhe dallohen nga aroma e tyre. Ka rreth 70 lloje të tartufit. Disa...
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ditën e djeshme reagoi ashpër ndaj kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, për mënyrën se si ka vepruar pas arrestimit dhe dëbimit të 6 qytetarëve turq nga Kosova. Erdogan tha se “karriera jote politike do të përfundojë”, dhe tha se për këtë “jam i sigurt”. Madje ai...
Kryeministri Edi Rama është duke drekuar në një familje në Kozarë ku ka folur lidhur me planin që ka qeveria për bujqësinë dhe blektorinë. Në drekën e shtruar në familjen fermere të Hekuran Çepës, Rama nuk i ka kursyer as batutat. Teksa një mizë vërtitej në dhomën e ngrënies, shefi i...
Përpjekja e një të riu për të shkrepur disa ‘selfie’ nga maja e një shkëmbi me të fejuarën e tij në ditën e të dashuruarve, për pak sa nuk ka përfunduar në tragjedi. Agjencia e lajmeve “DHA”, raporton se Mustafa Artuç ka rënë nga disa shkëmbinj në ngushticën e Kasrikut,...
Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati përmes një interpelance të kërkuar përmes Platformës së Bashkëqeverisjes nga një grup studentësh të ekselencës ka sqaruar njëherë e mirë deklaratat se Shqipëria do t’i falë Greqisë 12 milje det. Përpara studentëve, ai tha se Shqipëria do arrijë me çdo...
Një veprim i pazakontë ka ndodhur në Korçë. Edhe pse feja i ndalon kategorikisht veset, një prift ortodoks ka bekuar një pikë bastesh në Korçë. Prifti shfaqet në video duke kënduar greqisht dhe duke i “bekuar” me temjan bastexhinjtë. Videoja është shpërndarë menjëherë në rrjetet sociale, ndërsa është e vështirë të thuhet se cili është efekti...