Zgjedhja perfekte nëse doni të humbisni 5 kg këtë fundjavë. Duke provuar këtë dietë me patate ju do të ndiheni më pak të uritur. Dieta zgjat 3 ditë dhe do humbisni 5 kg. Gjatë kësaj diete do hani patate të gatuara dhe do pini kos me yndyre të ulët.   Kur...
Ndonjehere ne shpenzojme shifra marram endese per t’u kuruar, duke harruar se disa receta mund t’i bejme vete ne. Të gjithë kemi dëgjuar për vlerat e mëdha shëndetësore të limonit, por në kombinim me piperin dhe kripen e kualitetit të lartë, ka mundësi të shë rojë nëntë pro bleme shëndetësore. D...
Dieta Gjermane është një nga dietat më efektive ne bote falë të cilës mund të dobësohesh 10 kilogramë për 14 ditë! Ja MENU-ja:   DITA E PARE: MENGJESI: Kafe e zeze pa sheqer, ose qumesht. DREKA: Dy veze te ziera dhe spinaq pa kripe. DARKA: Nje biftek I madh zgare, ose 3 te vegjel, sallate...
Roli i qumështit për shëndetin e njeriut është shumë i rëndësishëm. Ai ka përbërës ushqimorë, të cilët janë të domosdoshëm për zhvillimin sa më të mirë të esh trave, lëkurës, për një tretje sa më të mirë si dhe për parandalimin e disa sëmundjeve. Mirëpo, qumështi është pak delikat në...
Mbarëvajtja e të gjithë organizmit është çelësi i një jete të gjatë. E për ta arritur këtë një stil jetese i shëndetshëm është gjithnjë i nevojshëm. Filloni nga ushqimi, ajo çfarë konsumoni çdo ditë është më e rëndësishme nga sa mund të duket në moment. Çdo ushqim, gatim apo pije...
Dieta vegjetariane ose vegane mund të jetë duke rritur gjasat e depresionit, sipas një studimi nga Universiteti i Alabama-s në SHBA. Njerëzit me një dietë të bazuar në bimë kishin dy herë më shumë të ngjarë të merrnin ilaçe pa recetë për sëmundje mendore dhe gati tre herë më shumë...
I keni ngrënë japrakët e parë, apo dollmat siç quhen në disa zona, për sivjet? Nëse jo, mos nguroni t’i përgatisni sa më parë, por përveç pjatës tradicionale e aq shumë të dashur për shqiptarët, gjethet e rrushit kanë vlera të pafundme ushqyese, të cilat nuk i dinim më...
Me ardhjen e stinës së pranverës, shtohen dhe rastet e pacientëve që preken nga alergjitë e stinës, simptomat e të cilës shpesh herë ngatërrohen me koronavirusin. Në një interviste për Tv Ora, mjekja alergologe Mira Xhixha shpjegon ndryshimet mes tyre, ndërsa shprehet se nuk kanë munguar dhe rastet, që alergjikët...
Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, jep informacion të rëndësishëm për të gjithë qytetarët lidhur me dhimbjen e gjoksit. Në një komunikim live në “Facebook”, mjeku Brataj tha se çdo dhimbje gjoksi duhet konsideruar si kardiak dhe nuk duhet neglizhuar. Teksa sqaroi shenjat e para të arrestit kardiak, Brataj...
Të gjithë ju e njihni nga gjyshja gjethen e famshme të dafinës dhe, natyrisht, njihni edhe një pjesë të mirë të efekteve të saj të mrekullueshme. Dafina nxit humorin e mirë, rregullon tretjen, zvogëlon rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare, trajton kollën, por njëkohësisht është edhe një kurë mjaft e mirë...