Shoqata e Prodhuezve të Vezëve në Kosovë pretendojnë se disa vezë me sëmundje kanë hyrë në Kosovë nga vendi ynë fqinj, Maqedonia e Veriut. Sipas tyre, këto vezë janë refuzuar nga tregu i vendeve perëndimore për shkak se nuk kanë plotësuar standardet e tregut. E më vonë, këto vezë kanë...
Një tjetër shqiptar është ndarë nga jeta si pasojë e infektimit me koronavirus. Ai është një qytetar nga Gjilani, i cili jetonte prej kohëshh në Gjermani. Vikt ima quhet Myshyr Shabani, dhe ishte nga fshati Gadish i Gjilanit. Lajmi është bërë i ditur nga kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri përmes një...
Një tërmet me madhësi 3.7 ballë tronditi Kretën pasditen e sotme, rreth orës 18-30. Kështu njofton Instituti Gjeodinamik i Observatorit Kombëtar të Athinës. Tërmeti kishte një thellësi prej 10 km dhe epiqendra e tij raportohet 113 km në jug të Arvi. Më pas rreth gjysmë ore më vonë, ra një tërmet...
Një helikopter i Ministrisë së Punëve të Brendshme është rrëzuar sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit. Siç mësohet nga informacionet e para, ka vetëm një person me lëndime të lehta, por në bordin e helikopterit ishin pesë veta. Zëvendësja e Punëve të Brendshme, Sllavjanka Petrovska, ka konfirmuar rastin dhe tha...
Pasditen e sotme një 26-vjeçar nga Gjilani ka kërcyer nga kati I pestë I njëri prej konvikteve të Qendrës së Studentëve në Prishtinë. Shefi i Emergjencës, Gëzim Mustafa, ka dhënë detaje për Express lidhur me rastin në fjalë Mustafa tha se 26-vjeçari ka shkuar në QKUK me fraktura të rênda...
Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, këngëtari Labinot Tahiri, ka reaguar ashpër pas paralajmërimeve se këtë verë nuk do të ketë organizime të dasmave e ahengjeve të tjera familjare. Tahiri thotë se këngëtarët që kanë rezervuar dasma kanë marrë ‘kapar’ dhe se nuk mund t’i kthejnë nëse anulohen dasmat, meqë i...
Një 19 vjeçar është gjetur pa shenja jete në Stubicë, afër Pikës Kufitare Kullë, në Pejë. Ne njoftimin paraprak te policise kosovare thuhet se personi eshte shtetasi me iniciale B.T. Ne vendin e ngjarjes kane shkuar ekipet policise qe po punonjes per zbardhjen e kesaj ngjarje te rende ndersa trupi...
Një lajm i hidhur vjen nga Greqia, ku një futbollist 26-vjeçar ka ndërruar jetë. Bëhet fjalë për Manos Kazanzolu. Ky i fundit kishte shkuar në një zonë malore të Kavala për të bërë sport dhe stërvitje, por ka ndërruar jetë. Lojtari është gjetur atje nga disa kalimtarë, teksa është transportuar...
Prodhuesit grekë kanë bërë thirrje për hyrjen e 7 mijë punëtorëve shqiptarë në vendin e tyre, pasi pemët e qershive dhe pjeshkëve nuk presin. Ata thonë se në fillim të majit, punimet në fusha do të duhet të fillojnë, përndryshe do të humbasin prodhimet. Përfaqësues të shoqatave të agrobisnesit shprehen...
Mali i Zi ka 42 ditë që nga rasti i parë me koronavirus dhe duket se ka arritur ta menaxhojë shumë mirë situatën pasi është dita e tretë që nuk raporton asnjë rast të ri me koronavirus. Që më 26 prill nuk ka pasur më asnjë rast të ri. Gjatë...