Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka reaguar për herë të parë pas padisë që paraqiti një ditë më parë në Gjykatën e Themelore të Prishtinës ndaj homologut kosovar Ramush Haradinaj. Teksa i përgjigjej një komentuesi në rrjetin social se pse nuk ishte në Kosovë për të përkujtuar Masakrën e...
Këshilli Politik pasditen e kësaj enjteje ka zhvilluar mbledhjen e përbashkët me të gjitha palëve politike për Reformën Zgjedhore. Pas përfundimit të takimit bashkëkryetarja e Komisionit të Reformës Zgjedhore Rudina Hajdari, është shprehur se në tryezë nuk është përjashtuar mundësia e ndryshimit të sistemit zgjedhor. Ndër të tjera...
Angazhimi i Oliver Varhelyi, komisionerit të ri të Bashkimit Evropian për zgjerimin, është hapja e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut para samitit të Majit në Zagreb. Në vizitën e parë në Tiranë, zyrtari i lartë i BE-së, kërkoi mbështetjen e gjithë partive politike në vend për...
Sekretari i Pergjithshem i PD Gazment Bardhi zhvilloi takime me strukturat ne Vaun e Dejes dhe Puke. Bardhi u ndal gjatë diskutimet me demokratet e këtyre zonave tek dekriminalizimi dhe denoncimet e vazhdueshme që PD po bën për disa kryebashkiake të mazhorancës. Sipas Gazmend bardhit, Kryebashkiaku ilegjitim Mark Babani vazhdon të...
Mediat kosovare dje bënë me dije se kryeministri i Shqipërisë Edi Rama zyrtarisht ka nisur rrugën ligjore ndaj kryeministrit në detyrë të Kosovës Ramush Haradinaj. Padia e Ramës është dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë. Me pretendimet se Haradinaj ka shpifur me deklarimet e tij ndaj kryeministrit shqiptar Edi...
Partia Demokratike vijon të nxjerrë emra kryebashkiakësh që sipas tyre janë të dënuar më parë dhe që kanë marrë mandatin në kundërshtim me ligjin e dekriminalizimit. Sekretari i përgjithshëm i PD Gazment Bardhi tha sot para mediave se Partia Demokratike i ka kërkuar sot zyrtarisht Prokurorisë së Përgjithshme verifikimin...
Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi vjen sot për vizitë zyrtare në Tiranë, ku teme e diskutimit me lideret politik do të jetë procesi i anëtaresimi të Shqipërisë në BE. Zyrtari i larte i Brukselit do të takohet me Presidentin Ilir Meta, kryetarin e parlamentit Gramoz Ruçi, Kryeministrin...
Lideri i opozites Basha ka mbledhur mbrëmjen e kësaj të mërkure aleatet per te diskutuar rreth perfaqesimit te opozites ne mbledhjen e Keshillit Politik, qe eshte dhe pika e pare e marreveshjes per reformen zgjedhore. Opozita ka vendosur qe ne mbledhjen e se enjtes te shkojne Oerd Bylykbashi, Petrit Vasili,...
Kreu i ekzekutivit shqiptar, Edi Rama ka paditur për shpifje kryeministrin ne detyrë të Kosovës, Ramush Haradinaj. Dokumenti zyrtar i cili përmban 30 faqe i është dorëzuar këtë të mërkurë Gjykatës Themelore në Prishtinë. Në një postim në facebook, drejtori i Institutit për Drejtësi në Kosovë, Ehat Miftaraj bën të...
Bëhet fjalë për rrethin e Devollit një vend i vogël ku pas 8 vitesh drejtim nga krahu i djathë në Bashkinë Devoll në zgjdhjet e 30 Qershorit 2019 drejtimin e bashkisë e morri PS. Këtë periudhë partia sociliste po zgjedh kryetarët e partisë në të gjithë vendin. Edhe në...