Kryeministri Italisë Giuseppe Conte ka nënvizuar se takimi I Këshillit të Europës të 2019 do të mbahet mend për gabimin historik të mos hapjes së negociatave për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Pak para fillimit të tryezës së diskutimit të krekrëve të shteteve të BE, Conte tha se samiti I...
Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se Shqipëria ka nevojë për një lidership që të plotësojë kushtet e Bundestagut dhe te realizojë potencialin e plotë për hapjen e negociatave. Në një intervistë të dhënë për Euroactiv, Basha tha gjithashtu se I gjithë fokusi i politikës duhet të jetë...
Edi Rama duket i vendosur se nuk jep dorëheqje edhe kur të jepet përgjigja për “jo” negociata me BE. Kryeministri Edi Rama mohoi në emisionin “Open” në Top Channel edhe mundësinë që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme në rast se nesër merret një vendim negativ sa i përket...
Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, i paralajmëroi vendet anëtare të BE-së se mungesa e vendimit pozitiv për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, do të ndikojë në situatën në rajon, e veçanërisht në procesin e normalizimit të marrëdhënieve midis Kosovës dhe...
Kryeministri italian Giuseppe Conten, në një konferencë të përbashkët me kryeministrin edi Rama është shprrehur se Italia do të mbështesë hapjen e negociatave për Shqipërinë.   Ndës të tjera në fjalën e tij Conte është shprehur se rruga e integrimit të Shqipësisë dhe e Ballkanit Perëndimor në BE, ka një rëndësi...
Holanda nuk ka ndryshuar qëndrimin e saj sa i takon procesit te hapjes se negociatave për anetaresimin e Shqiperise ne BE. Ministri i Punëve të Jashtme Stef Blok ka theksuar se Tirana zyrtare nuk është gati për hapjen e negociatave të anëtarësimit. STEF BLOK MINISTRI I JASHTËM I HOLANDËS ...
Rudina Hajdari shkarkohet nga drejtimi i grupit demokrat, për t’ia lënë vendin ish-nënkryetarit të Bashkisë Kamëz, Korab Lita. Me anë të një postimi në facebook deputeti i ri i opozitës parlamentare njofton se ka marrë drejtimin e grupit demokrat dhe shprehet se ndihet përgjegjës mjaftueshëm për drejtimin e këtij grupi...
Opozita e bashkuar ka përshëndetur opinionin e Komisionit të Venecias për dekretin e anulimit të zgjedhjeve të 30 qershorit të presidentit Meta. Në një deklaratë të përbashkët për shtyp, opozita shprehet se Venecia rrëzoi qeverinë dhe planin e saj për shkarkimin e Metës. Sipas opozitës së bashkuar, Meta...
Opinion final I komisionit te Venecias le ne fuqi zgjedhjet e 30 qershorit ndersa vlereson se shkeljet e presidentit Meta nuk jane aq te renda sa te çojne ne shkarkimin e tij. Dokumenti ka disa ndryshime, nga drafti paraprak sic eshte rasti I paragrafit 99 ku eshte hequr fjalia se...
Banorëve të unazës po u shkatërrohen shtëpitë sepse për shtetin e Edi Ramës jeta dhe sakrifica e një njeriu nuk ka rëndësi përpara pasurimit të oligarkëve. Zgjatimet e Edi Rames, duhet të dijnë mirë se helmimi i popullit, dhunimi e urdhëri per ti burgosur nuk i tremb qytetarët e ndershëm...