Nga Adriatik Doci Në Kuvendin e Shqipërisë është depozituar një projektligj për lustracionin, i cili nëse miratohet, përjashton automatikisht ish-kryeministrin Sali Berisha nga politika dhe nga listat e kandidatëve për deputetë në vitin 2021, si dhe të gjithë politikanët e tjerë, të cilat kanë ushtruar disa funksione gjatë regjimit komunist. Nisma...
Prej ditësh, edhe në Shkodër ka pasur përhapje të koronavirusit e po prej aq kohësh çuditë nuk kanë të sosur. Ndonëse e gjithë jeta sociale u mbyll në shtëpi, propaganda e qeverisë zuri kupën e qiellit, duke futur në mullirin e saj imazhin e Shkodrës dhe të kryetares së bashkisë....
Nga Agron Gjekmarkaj- Prej ditësh, edhe në Shkodër ka pasur përhapje të koronavirusit e po prej aq kohësh çuditë nuk kanë të sosur. Ndonëse e gjithë jeta sociale u mbyll në shtëpi, propaganda e qeverisë zuri kupën e qiellit, duke futur në mullirin e saj imazhin e Shkodrës dhe të kryetares...
Nga Alfred Peza – Të gjithë ata që deri dje gjatë diskursit të tyre publik, kritikonin të majtët sa herë që përmendnin mëkatet gjatë qeverisjes të Sali Berishës, sot janë bërë partizanët më të mëdhenj të së njejtës qasje. Deri dje të njëjtët që hidheshin përpjetë duke ironizuar se “të...
Nga Mero Baze/ Ndryshimet e fundit në Kodin Penal, hapën debat mbi rrezikun që ato kanë për liritë njerëzore në kohë pandemie. Ndëshkimet e ashpra, të specifikuara në rastet kur një njeri i vetëdijshëm për mbartjen e sëmundjes kthehet në bombë vrasëse për të tjerët, edhe pse janë të...
Nga Kreshni Spahiu Dje ishte hera e parë në jetën time pas 25 vitesh jurist që nuk më ngjalli asnjë interes apo kuriozitet ndryshimet në Kodin Penal. Më vinte për të qeshur me budallallëkun e njerëzve dhe frikën se po dolën në rrugë do t'i fusë në bu rg policia. Një histeri...
Gazetari Taulant Kopliku i është hakërryer personazheve të showbiz-it që dynden drejt destinacioneve turistike, dhe nga ana tjetër japin shembuj se si të qëndrojmë në shtëpi. Me anë të një statusi në rrjete sociale, gazetari nuk nguron të përmendë udhëtimet e shpeshta të VIP-ave shqiptarë në bregdete, ndërkohë që gjithë...
Nga Mero Baze/ I vetmi dështim i dukshëm deri tani i disa zërave opozitarë, është beteja me panikun që tentuan të përhapin mbi nevojën e testeve masive, për “fshehjen” e vde kjeve dhe pasojave të epidemisë.Për gati një muaj ka qenë një betejë e palogjikshme dhe pa asnjë argument, por...
Nga Anila Kolgjini Pandemia e Covid-19, bëri që e gjithë bota po ashtu edhe Shqipëria të izolohej, rrugët të mbetën bosh, dyqanet të zbrazen, shkollat të mbyllen dhe gjithçka tjetër të anulohet. E teksa të gjithë stresohen nga ankthi se kur do të mbarojë kjo luftë, stresohen nga izolimi apo...
Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar përmes një postimi në rrjet, lidhur me deklaratat e Kryeministrit Edi Rama, sipas të cilit jeta do të rihapet nga fundi i majit. Postimi nga Ylli Manjani Kisha vendosur të mos merrem më me trapllëqet allogjike të Surrelit, por njëra që më doli parasysh...