Politikanët, pjesëtarët e familjeve mbretërore, sportistët, apo dhe yjet e showbizz-it janëgjithmonë të shoqëruar nga truprojat, por krahas tyre, ata kanë edhe vetura të blinduara për siguri Megjithatë, krahas armëve moderne dhe taktikave mbrojtëse që zotërojnë truprojat e tyre, mbrojtja e VIP’ave nënkupton se ata duhet të udhëtojnë me makina...
Vendi po përpiqet t’i rikthehet normalitetit pas tërmetit shkatërrimtar te 26 nëntorit por frika duket se nuk është shuar plotesisht. Inxhinierja Luljeta Bozo bën apel që popullata të qetësohet pasi rreziku tashme kaloi Luljeta Bozo: Sa i përket ndërtesave te dëmtuara rende Bozo shprehet se ekspertet duhet të kenë dokumentacionet...
Edhe shqiptarët që jetojnë dhe punojnë në rajonin e Bergamos në Itali janë solidarizuar duke dhënë kontributin e tyre për t’ju ardhur në ndihmë familjeve të prekura nga tërmeti Ata kanë grumbulluar ndihma në ushqime dhe veshmbathje të cilat kanë mbërritur mëngjesin e kësaj të premteje në portin e Durrësit.   Pakot...
Kamerat e inteligjencës artificiale do të arrijnë të shohin nëse shoferët përdorin celularët për të dërguar mesazhe ndërkohë që drejtojnë makinën Kjo teknologji e re është aktivizuar në Australi që me datë 1 dhjetor. Nëse kamerat kapin një shofer gjatë tre muajve të parë, ata do të marrin një letër paralajmëruese,...
Tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme të mëdha në të ashtuquajturin pallat i VIP-ave. Madje tashmë ai është shpallur i pabanueshëm. Në të kanë banuar këngëtarja e njohur Parashqevi Simaku, aktori Fadil Hasa, por edhe drejtues institucionesh të asaj kohe, hetues dhe prokurorë Ndërkaq banorët e lagjes 4 në...
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ofruar ndihmën e tyre, duke iu janë bashkuar trupave të tjera mike dhe partnere të Shqipërisë për të ndihmuar në situatën e krijuar pas tërmetit 6.4 ballë të së martës Lajmi është konfirmuar nga ambasada e SHBA në Tiranë, e cila shprehet se Forca...
Një tjetër video dramatike ka mbërritur në redaksinë e “BalkanWeb”, ku një qytetar i ndodhur nën rrënoja arrin të komunikojë me punonjësit e kërkim-shpëtimit Në videon e rëndë që sjell “BalkanWeb” dëgjohet zëri i mekur i qytetarit, i cili pyet sa njerëz kanë ardhur për ta shpëtuar. Në momentin që punonjësi i thotë se...
Tërmeti me magnitudë 6.3 që goditi Shqipërinë mëngjesin e së martës ka shënuar 30 viktima, ndërkohë nuk ka asnjë numër zyrtar në lidhje me ato që ndodhen poshtë rrënojave Sipas ANSA-s lëkundjet e tërmetit  kanë shkaktuar njr fenomen te pazakonte ne Durres, pasi eshte konstatuar se toka eshte ngritur me...
Diastela është vajza nga Korça e cila ndërroi jetë në familjen e të fejuarit të saj në Thumanë të Fushë Krujës. Dy të rinjtë, Almir Cara dhe Diastela, ose Stela siç e thërrisnin të gjithë, humbën jetën bashkë me tre familjarë të tjerë të familjes Cara, nënën e Almirit...
Të presësh e të përgatisësh mishin nuk ka qenë kurrë kaq artistik. Dhe askujt më parë nuk i kishte shkuar mendja që hedhja e kripës mund të kthehej në një lloj arti E gjitha meritë e kuzhinierit dhe pronarit turk të një zinxhiri restorantesh Nusr-Et Steakhouse, i cili tani më...