Personazhi kryesor i historisë sonë është një adoleshent me emrin Abraham – ose Abe, siç e thërrisnin zakonisht njerëzit. Abe ishte adoleshenti tipik, i nisur për të qenë lojtar yll në ekipin e shkollës së mesme të futbollit. Ai ishte në vitin e tij të fundit, me provimet e...
Dashi Edhe ata persona që do jenë totalisht të përhumbur në dashuri, duhet të bëjnë një hap pas, ose të rrinë në heshtje, pasi parashikohen tensione të forta të cilat duhen menaxhuar me kujdes. Kjo e dielë do ju gjejë të përhumbur në aktivitete dhe situata që ndryshojnë papritur. Do...
Shumicën e rasteve njerëzit nuk qajnë për shkak se frikësohen se njerëzit e tjerë do ti gjykojnë dhe do të mendojnë se janë person i dobët. Por nëse ju qani shumë shpesh për pak gjëra kjo do të thotë se ju keni mentalitet të fortë. Të qash është mirë dhe...
Gjendja e humorit të keq kalon vetëm per 90 sekonda. Nuk është një lojë sociologjie, por një terapi e vogël dhe efikase e sugjeruar nga filozofja Elsa Punset, eksperte në menaxhimin e emocioneve, përmes një testi shumë të dobishëm. Si ta kalosh këtë gjendje Para se ta aplikosh këtë sugjerim...
Nëse gjatë fëmijërisë prindërit ju kanë qortuar shpesh se e bëni rrëmujë dhomën e gjumit, se shkoni natën vonë për të fjetur dhe përdorni shpesh fjalor të pistë, atëherë ka një shpjegim që mund t’ua rrëfeni.
 Sipas ekspertëve, kjo nënkupton se në fakt ju jeni një person inteligjent. Thuhet se...
Ilir Muharremi Portreti i Gjergj Kastriotit Skënderbeut prej shumë shekujsh u pasqyrua edhe në veprat e artistëve botëror si: Italian, Gjerman, Holandez etj. Mirëpo, pjesa dërmuese e artistëve na shfaqin Skënderbeun me sy të gjallë dhe hundë në formë të sqepit të Shqiponjës. Piktori holandez Rembrant e punoi krejt ndryshe portretin...
Nje video e publikuar së fundmi tregon një peshk, tip delfin, me një stomak të mbushur plot me objekte plastike, teksa një peshkatar po e hapte atë. Peshku, i njohur gjithashtu si Mahi Mahi, u kap nga një peshkatar në brigjet e Kosta Rikës. Pasi u tërhoq në bordin e varkës...
Një çokollatë e zezë e cilësisë së mirë nuk është vetëm mike e zemrës dhe humorit të mirë. Plot shkëlqim, hidratuese dhe e pasur me flavonoide, ajo është e shkëlqyer edhe për fytyrën. Është një barrierë mbrojtëse kundra rrezeve ultravjollcë dhe përmirëson qarkullimin gjakut. Është shumë efikase edhe për...
Seriali korean “My Secret Terrius” është shfaqur për herë të parë në “Netflix” në vitin 2018. Ata që e kanë parë e dinë se në këtë film parashikohet ngjarja katastrofike që aktualisht po ndodh. Gjatë episodeve të kësaj drame do të përballeni me një pandemi që përfshin të gjithë...
Lëkura jonë ka pore e gjëndra dhe këto të fundit ndihmojnë në prodhimin e yndyrës. Por nëse çekulibrohet prodhimi i yndyrës, që vjen si shkak i çrregullimit hormonal, atëherë lëkura prodhon më shumë yndyrë sesa nevojitet. Më tej nga mungesa e higjienës në lëkurën e yndyrshme, ngjiten baktere dhe...