Më 12 korrik 1873 u lind në Janjevë të Kosovës, 11 km larg Prishtinës, frati françeskan, veprimtari i shquar i lëvizjes atdhetare, etnografi, arkeologu dhe shkrimtari, Shtjefën Gjeçovin, një ndër gurthemelet më të njimendë të vetëdijes tonë kombëtare. Ai ishte dha një kontribut të vyer jo vetëm si një klerik...
Vjeshta, njihet si koha e melodiv të lehta, kryesisht e baladave më shumë, andaj kjo stinë e sjell Shkumbin Ismajlin me një super baladë. Këngëtari i njohur ka sjellur projektin më të ri, e cila quhet “Ndjeva mall” dhe i përket natyrës së baladave, shkruan Kosovarja. Muzika, teksti dhe orkestrimi janë...
Njerëzore, intensive, reale, melankolike. Ishte 7 mars 1908, dhe një nga aktoret më të mëdha të kinemasë italiane lindi në Romë: Anna Magnani. Jeta e saj u bë menjëherë e vështirë: nëna e saj, një rrobaqepëse nga Ravenna, e braktisi atë që fëmijë, ndërkohë që ajo kurrë nuk e njohu...
Dhënia e Çmimit Nobel për shkrimtarin austriak Peter Handke ka sjellë reagimin e shumë institucioneve dhe politikanëve në Shqipëri, Kosovë, por edhe vende të tjera të rajonit, për shkak të deklaratave të tij në mbrojtje të liderit jugosllav Sllobodan Millosheviç. Nuk është hera e parë që Handke vihet në qendër...
Çmimi Nobel për Letërsinë është fituar nga një shkrimtare polake dhe një austriak. Këtë të enjte është janë ndarë dy çmime ai i 2018 që është marrë nga polakja, Olga Tokarczuk dhe Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2019 iu dha shkrimtarit austriak Peter Handke. Akademia Suedeze, që mbikëqyr çmimin prestigjioz,...
Shfaqet sonte premiera e “Gjyshes”, regjisori dhe skenaristi i njohur rrëfen për gazetën “Koha Jonë” frymëzimin që e nxiti të realizonte filmin me metrazh të shkurtër Intervistoi: ALBINA GJERGJI “Gjyshja” është padyshim personazhi dhe filmi më i komentuar i javëve të fundit në kryeqytet. Kjo për faktin se, që në prezantimin...
Nga t’ia mbajmë? (shkruar në vitin 1936) Petro Marko Nga t’ia mbajmë? Kudo dyert janë të mbyllura! Vetëm një është shtegu… T’i derdhemi që të gjithë kërmës së arkës së shtetit! Që të gjithë t’i vërsulemi kolltukut? Të bëhet çdo njeri që di shkrim e këndim nëpunës? Me pak fjalë,...
Nga konferenca e 5-të "Solvay" dhe Zoti Nga data 24 deri më 29 tetor 1927, në Bruksel u zhvillua Konferenca e pestë "Solvay". Ndoshta konferenca më e famshme shkencore në histori. Shtatëmbëdhjetë nga 29 pjesëmarrësit, ishin ose u bënë fitues të Çmimit Nobel. Ky aktivitet që është jetësuar në këtë foto zyrtare...
Ka filluar tashmë faza përzgjedhëse e kategorisë New Artist në festivalin “Kënga Magjike 2019”. Sot ishte një ditë e mbushur me surpriza për jurinë, ku një ndër to ishin padyshim Daniele dhe Arturo të cilët vijnë në “Kënga Magjike 2019” me këngën “Come e Possibile”. Një paraqitje dinjitoze e dy djemve...
Ata janë aktorët më të njohur në Shqipëri. Sapo përmendet emri i tyre na vijnë në mëndje filmat në të cilët ata kanë luajtur. Ata janë kreanaria më e madhe që kemi, dhe e kanë ngritur emrin e Shqipërisë në të gjithë botën. Por kush janë ata?! Reshat Arbana,Robert...