Poezi nga Emily Dickinson Përktheu: Elida Buçpapaj Këtë e bëra gjithmonë i dashur, ja ku ta dëshmoj tash: Aq kohë sa të dashurova nuk të dashurova mjaft. Që unë do të të dua gjithmonë, ja ku po ta them ty se dashuria është jetë, dhe jeta pavdekësi. A dyshon ti kështu? se nuk paskam vallë të tregoj tjetërgjë përveç Kalvarit.
Muzikës së lehtë shqiptare nga sonte do t’i mungojë një emër i shquar, Irfan Blakçori, i cili ia kushtojë gjithë jetën tingujve dhe fjalëve, shkruan KultPlus Në orët e mbrëmjes ai është ndarë nga jeta, dhe lajmin për ikjen e tij e kanë dhënë miqtë nëpërmes rrjetit social Fb Kantautori Blakçori...
Edhe pse daljet e tij janë të rralla, Redon Makashi ka qenë protagonisti i mbrëmjes së sotme në Vizion Plus, në spektaklin e muzikës së vërtetë në Shqipëri, Këndo Këngën Time I pyetur në lidhje se si këngëtarja e mirënjohur Mira Konci u bë pjesë e grupit të çunave të...
Të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve mes tyre edhe personazheve të shoëbiz.   Motrat Istrefi, Nora dhe Era duket se do të bëhen pjesë e një nisme për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti. Këngatarja me famë ndërkombëtare Era ka bërë me dije se...
I jepet MEDALJEN E ARTË të urdherit “NËNË TEREZA” malsores së moçme me merita të medha znj.Gjyste Ivezaj gjate ceremonise se shpalljes se saj MISIONARE E PAQES njëkohsisht dhe të shpalljes së z.Shtjefen Ivezaj: MISIONAR & AMBASADOR i PAQES Gjej rastin të falenderoj një nga MISIONARËT e PAQES z.Ndue Dodaj i...
Era Rusi dhe Ylli Baka publikojnë këngën e re dedikuar tërmetit të 26 nëntorit. Më shumë se një këngë e re, është një himn për t’u bërë bashkë në emër të jetës dhe shpresës Pas ngjarjes tragjike të 26 nëntorit, Era Rusi dhe Ylli Baka, ata që janë mësuar gjithmonë...
Të gjithë e harruan Mjeshtrin e Madh Gëzim Kruja, në këtë 80 vjetor të ditëlindjes së tij, por nuk e ka harruar vetëm një njeri, Zef Deda.   Gazetari Senad Nikshiqi nga Shkodra, ka kontaktuar Zef Dedën dhe kanë vendosur së bashku të shkojnë ti bëjnë vizitë surprizë humoristit shkodran Gëzim...
Është ndarë nga jeta gazetari dhe publicisti i mirënjohur shqiptaro amerikan, Loui Zanga. Ai ka ndërruar jetë disa ditë më parë në Mynih të Gjermanisë, por lajmi i hidhur është bërë publik në mediat gjermane disa orë më parë. Zanga ishte bashkëpunëtor i Zërit të Amerikës në Uashington, si...
Sonte besimtarët katolikë kremtojnë natën e festës së Shën Nikollit, ipeshkëv.  Pra, Kisha katolike kremton sonte natën e festës liturgjike të Shën Nikollit, ipeshkëv i Mirës në Azi të Vogël (Turqia e sotme) në shekullin e IV, një ndër shenjtorët e dëshmitarët e Krishtit më të nderuar nga besimtarët e...
Bebe Rexha ka arritur në Shqipëri për të ndihmuar nga afër të prekurit nga tërmetet Këngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha, ka arritur në Shqipëri sot dhe ka folur për herë të parë pas ardhjes nga Amerika Nuk jam e lumtur që kam ardhur në Shqipëri në këto rrethana por jam...