Korça as më shumë dhe as më pak ka qënë një epiqendër e goditjes nga diktatura komuniste. Këtë pohim e sjell Gentjana Sula, drejtore e Autoritetit për Informim mbi Dokumentat e Sigurimit Shqiptar. Mbi 900 të dënuar politikë, 120 persona meshkuj të ekzekutuar dhe 4 gra. Një ferr i vërtetë...
Mbrëmjen e kaluar moderatorja Jonida Shehu në emisionin e saj ‘Soiree’ kishte ftuar Tefta Radin bashkëshorten e të madhit Françesk Radi. Ajo ka rikujtuar më nostalgji momentet më të bukura dhe ato më të hidhurat nga fillimi i historisë e deri në fund të saj. “Isha një vajzë studente që e...
40 vite më parë, më 17 tetor 1979, humanistja më e madhe në botë me origjinë shqiptare, Nënë Tereza, u nderua me Çmimin Nobel për Paqen. Siç i referohet një artikull i posaçëm i “Radio Vatikanit” mbi këtë çmim të madh të dorëzuar ndaj saj prej jurisë ndërkombëtare të Akademisë...
E para nga gratë shqiptare që studioi Shkenca Politike në Firencë gjatë shekullit XIX. Shaqe Çoba (Shkodër, 1875 – 1954) qe e para grua intelektuale shqiptare që u përpoq për çështjen e ngritjes së grave të klasës së lartë. U lind në Shkodër, ishte e bija e Zef Shirokës...
Më 12 korrik 1873 u lind në Janjevë të Kosovës, 11 km larg Prishtinës, frati françeskan, veprimtari i shquar i lëvizjes atdhetare, etnografi, arkeologu dhe shkrimtari, Shtjefën Gjeçovin, një ndër gurthemelet më të njimendë të vetëdijes tonë kombëtare. Ai ishte dha një kontribut të vyer jo vetëm si një klerik...
Para disa vitesh Visar Zhiti kur ishte atashe kulturor në Romë shkarazi më përmendi faktin e panjohur për mua, të marrjes së gjakut të dhjetëra foshnjeve për tia injektuar Enver Hoxhës, në fund të jetës. Mua më dukej e paimagjinueshme kjo gjë. Çdo herë më kalonte në mendje. Visari e...
124 vjetori i lindjes, 8 tetor 1895-2019 Nga Ekrem Spahiu* Presidenti i Republikës së Shqipërisë, me rastin e 100 vjetorit të shpalljes së Pavarsisë, më 17 nëntor 2012, ka dekoruar Mbretin Zog I, me “Urdhrin e Flamurit Kombëtar”, me motivacionin: “Figurë madhore dhe qendrore e historisë së Shqipërisë, që hodhi themelet...
Nga konferenca e 5-të "Solvay" dhe Zoti Nga data 24 deri më 29 tetor 1927, në Bruksel u zhvillua Konferenca e pestë "Solvay". Ndoshta konferenca më e famshme shkencore në histori. Shtatëmbëdhjetë nga 29 pjesëmarrësit, ishin ose u bënë fitues të Çmimit Nobel. Ky aktivitet që është jetësuar në këtë foto zyrtare...
Mgjithëse Shqipëria është në një zonë sizmike, vendi ynë nuk ka pasur tërmete shkatërrimtarë të shumtë. Megjithatë, në histori janë regjistruar tërmete të forta që kanë shkatërruar qindra banesa e kanë marrë qindra jetë njerëzish. Shqipëria bën pjesë në zonën sizmogjene Jonike-Adriatike (rajoni i Shkodrës; Shqipëria perëndimore; zona Korçë-Ohër-Peshkopi, me...
Lec Bushati, lindi me 10 Korrik 1923 në Shkodër. Qysh nxënës në Kolegjin Saverian të qytetit interpretoi në pjeset “Princi i Drishtit” dhe “Udha”. Mbaroi studimet në Institutin dyvjecar “Aleksander Xhuvani” dhe më pas shkollën e lartë per aktore “Aleksander Moisiu”, me 1964. Është ndër aktorët e parë të teatrit...