Ndërron jetë mjeku i dytë nga koronavirusi në Shqipëri. Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta mjeku Hysni Shkjau, 69 vjeç, i cili vinte nga qyteti i Pukës.   Lajmin e ka konfirmuar Ministria e Shëndetësisë me anë të një njoftimi zyrtar, e cila ka bërë me dije se Shkjau kishte...
Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denon cimin e një qytetari. Në një regjistrim audio të publikuar nga Berisha në rrjetin e tij social, dëgjohet teksa qytetari shprehet se prej pesë ditësh është me shenja të koronavirusit, ndërkohë që nuk i përgjigjen autoritetet shëndetësore, gje e cila ka lene pa...
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 304 persona të dyshuar me Koronvirus, prej nga janë raportuar 114 raste të reja.   Numri total i të infektuarve ka shkuar në 3.178. Që nga fillimi i pandemisë janë shënuar 58...
Greqia më në fund do të çelë kufirin me Shqipërinë në datë 1 korrik. Lajmi konfirmohet nga zëdhënësi i qeverisë greke Stelios Petsas i cili në një dalje të fundit konfirmon vendimin e marrë prej qeverise greke për çeljen e kufirit tokësor me Shqipërinë. Pak ditë më parë një anëtar...
Shënohet rasti i parë me Covid-19 në Përmet.   Pas përgjigjeve të ardhura për 34 tamponë të marrë një ditë më parë tek kontaktet që ka pasur aktori i Portokallisë Florian Binaj, i cili u konstatua me Covid-19, rezultoi vetëm një rast pozitiv, raporton gazetari i Report Tv në Gjirokastër Piro...
Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 50 raste të reja me koronavirus. Po ashtu, një pacient 69 vjeçar nga Kruja i prekur nga Covid19 dhe me leukozë akute, ka ndërruar jetë në spitalin infektiv.   Në 24 orët e fundit janë shëruar 28 qytetarë, duke...
Mjeku i njohur Pëllumb Pipero është shprehur se të dhënat e fundit epidemiologjike dhe klinike tashmë tregojnë se COVID-19 thuajse ka hyrë në fazën e fundit.   Në një intervistë ai ka theksuar se qytetarët duhet të shmangin grumbullimet, ndërsa ka deklaruar se sa më shpejt të mundësohet frekuentimi i plazheve,...
Presidenti ilir Meta ka vizituar pasditen e soptme Xhaminë e Parrucës në Shkodër e cila është rindërtuar në përmbajtje të njëjtë siç ka qenë, ndërsa kujtoi shembejndhe shkatërrimin e saj nga regjimi komunist.   Meta nuk preferoi të komentonte temën e Teatrit kombëtar, por tha se është çështje kombëtare, duke theksuar...
Kryeministri Edi Rama deklaroi se e vetmja gjë që nuk do hapet në Shqipëri edhe në vijim, me afat të papërcaktuar është transporti publik, duke shtuar se ai është problem i madh për pándeminë e korónavirusit.   I pyetur në News 24 për konfuzionin që ka krijuar orari për restorantet e...
Mjekët dhe infermierët në Belgjikë kanë turpëruar kryeministren e vendit, teksa i kthyen shpinën asaj gjatë një proteste në lidhje me keqmenaxhimin e krizës e koronavirusit nga autoritetet.   Siç shihet dhe në videon e bërë virale në rrjet, kryeministrja Sophie Wilmes u prit ftohtë nga mjekët dhe infermierët, pasi bëri...