Sot përfundon gjendja e fatkeqësisë natyrore, por jo epidemia, siç u shpreh në një dalje publike ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.   Ajo bëri apel për masa mbrojtëse, respektimin e distancave dhe përdorimin e maskave. “Gjej rastin të apeloj sërish për rritjen e vetëdijesimit të çdonjërit prej jush, për zbatimin e...
Një denoncim ka mbërritur në redaksinë e JOQ Albania, ku një punonjëse e një fasonerie në Shkozet të Durrësit ka denoncuar administratorët e kompanisë, të cilët sipas saj kanë kryer një ‘vjedhje spektakolare’ në dëm të punëtorëve.   Ajo shprehet se u infektua me koronavirus në vendin e punës, ndërsa më...
Shënohet rasti i parë me Covid-19 në Përmet.   Pas përgjigjeve të ardhura për 34 tamponë të marrë një ditë më parë tek kontaktet që ka pasur aktori i Portokallisë Florian Binaj, i cili u konstatua me Covid-19, rezultoi vetëm një rast pozitiv, raporton gazetari i Report Tv në Gjirokastër Piro...
Tani, gjendja teknike e automjeteve mbi 3.5 ton që përdoren për transport nuk do të kontrollohet vetëm gjatë kolaudimit, por edhe rastësisht nga policia në rrugë.   Kështu parashikohet në ndryshimet e reja ligjore të publikuara sëfundmi në Fletoren Zyrtare, sipas të cilave makinat do të verifikohen gjatë kontrolleve blic nëse...
Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 50 raste të reja me koronavirus. Po ashtu, një pacient 69 vjeçar nga Kruja i prekur nga Covid19 dhe me leukozë akute, ka ndërruar jetë në spitalin infektiv.   Në 24 orët e fundit janë shëruar 28 qytetarë, duke...
Thellohen skandalet e qeverisë Rama me Shkodren, duke mos e ndalur dozen e persekutimit te ketij qyteti.   Pas drejtorise se bordit te kullimit dhe asaj te arsimit, nje tjeter drejtori e rendesishme zhvendoset nga Shkodra ne Lezhe. Kete here behet fjale per Mjedisin, e cila ne kuader te riorganizimit te...
Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ishte i ftuar këtë të enjte në emisionin “Opinion” për të folur rreth situatës së fundit të pandemisë në vend, në një kohë ku kemi rritje të madhe rastesh infektimi dhe humbje jete.   Brataj deklaroi që për momentin, izolimi është një opsion që nuk...
Në një cikël emisionesh dedikuar destinacioneve interesante dhe të veçanta të Shqipërisë, emisioni “Opinion” zhvilloi këtë javë një tur që prekte pjesën jug-lindore të vendit, në zonën Korçë- Leskovik- Përmet.   Gazetari Blendi Fevziu gjatë këtij itinerari ka vizituar edhe fshatin Starje, ku ndër të tjera është edhe origjina e stërgjyshit...
Ditën e sotme është nda rë nga je ta Arian Musa, sipërmarrësi i njohur shqiptar, menaxher i disa bizneseve shit-blerje makinash, import-eksport mallrash etj.   Lajmin e ka bërë me dije kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, i cili përmes një shënimi në facebook, i shpreh ngushëllimet familjes Musa.   Duka e...
Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira të cilat do sjellin mot kryesisht të kthjellët, por që nuk përjashtohet mundësia për reshje të izoluara. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga...